Pro systémové řešení nástrojů na řízení rizik

Nástroje na řízení rizik se za posledních dvacet let rozvinuly, Evropská unie přijala příslušná opatření ve druhém pilíři společné zemědělské politiky (SZP). Členské státy však tyto nástroje příliš nevyužívají. Uvedl to eurokomisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan na dvoudenní mezinárodní konferenci Nástroje hodnocení a řízení rizik v agropotravinářském sektoru, která se konala minulý týden v Bratislavě a účastnila se jí řada významných hostů z EU i dalších zemí. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že využití nástrojů pro řízení rizik v rámci strategického plánu SZP by nicméně nemělo být povinné.

Slovenská ministryně zemědělství a rozvoje venkova Gabriela Matečná připomněla, že aktuálně jen 12 zemí z 28 členských států implementuje opatření na řízení rizik v rámci Programu rozvoje zemědělství (PRV) 2014 až 2020. Vedoucí oddělení ředitelství pro obchod a zemědělství OECD Frank van Tongeren poukázal na důvody, proč se dobře nevyužívají existující programy. „Schéma současných plateb vytváří určitý nárazník, ale nemotivuje farmáře, aby se snažili eliminovat rizika,“ míní. Očekávání zásahů v podobě ad hock pomoci v případě živelných pohrom vedou podle něj k tomu, že zemědělci nejsou příliš ochotni přejít na jiné možnosti, jako je například pojištění úrody. „Řízení rizik v zemědělství je o zvládání rizik, nikoliv o jejich odstranění,“ zdůraznil. Toman uvedl, že důležitost nástrojů řízení rizik v posledních letech roste, zemědělci stále častěji čelí negativním dopadům nepříznivých klimatických podmínek a krizí na komoditních trzích. Proto je třeba s ohledem na současný vývoj neustále rozvíjet nástroje, které by zemědělcům účinně pomáhaly k jejich překonání. „Na úrovni současné zemědělské politiky jsou již k dispozici nástroje, které mohou pomoci zemědělcům zvládat tyto negativní dopady. Jejich využití by nicméně mělo zůstat dobrovolné a každý členský stát by se sám měl rozhodnout na základě svých potřeb, zda a jakým způsobem je realizuje,“ řekl Toman.*

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 43/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down