Pro zlevňování potravin není podle Potravinářské komory kvůli stále rostoucím nákladů prostor

Prostor pro snižování cen potravin v současné době není kvůli stále rostoucím nákladům výrobních a zpracovatelských podniků. Náklady na výrobky se firmám meziročně zvedly o 50 až 80 procent a společnosti neměly možnost to plně promítnout do cen. Na tiskové konferenci v Praze to uvedla prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Podle ní by letos ceny potravin mohly ještě mírně růst, nemělo by ale již docházet k výrazným skokovým změnám. 

Podle Večeřové výrazné zdražování energií loni podle ní postihlo nejvíce malé a střední podniky, které nedostaly žádné kompenzace. Důvodem je, že nemají tak výhodné smlouvy s dodavateli jako velké podniky. Večeřová rovněž poukázala na to, že i přes zastropované ceny energií platí podniky čtyřikrát více než v roce 2019 a stanovené maximální ceny energií jsou mnohem vyšší než v okolích zemích, což snižuje konkurenceschopnost tuzemských podniků. Prezidentka připomněla, že kromě cen energií výrazně stoupaly také náklady na obaly, které zdražily o 30 až 40 procent. Upozornila na to, že firmy musí platit také poplatky za recyklaci, třídění a sběr odpadu, které se zvýšily o 35 procent. Navíc obchodní řetězce zároveň tlačí na snížení cen minimálně o pět procent. Večeřová konstatovala, že by se nemělo diskutovat jen to, kdo může za zvyšování cen, ale mělo by se hovořit i o jeho příčinách a možnostech jejich odstranění. Například u vývoje cen vepřového, hovězího masa a masných výrobků se ukazuje několik zásadních důvodů, které mají podstatný vliv na změny v cenách konečných výrobků. „Ceny vepřového masa v únoru 2023 dosáhly na německé burze svého historického maxima,“ sdělil ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Radek Slanec. Hlavním ukazatelem je přitom procentuální podíl jednotlivých vstupů na finální cenu masných výrobků. U chovu prasat tvoří 92 procent ceny náklady na krmiva a energie, řekl. Upozornil také na to, že náklady výrobců budou dále růst kvůli řadě opatření, která zavádí takzvaná Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal). Zmínil například požadavky na výrazně dražší ekologické obaly. Zvyšují se i náklady kvůli označování výrobků. Prezidentka Potravinářské komory rovněž poukázala na to, že ceny v obchodech jsou enormně vysoké. „Přirážka je až 100 procent k tomu, co dodá dodavatel,“ řekla s tím, že většina výrobků se však neprodává za takzvaně regálovou cenu, ale v akcích. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza minulý týden konstatoval, že v akcích se nyní prodá 62 procent výrobků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down