Problémem jsou nízké ceny a byrokracie

Velkým problémem pekárenského oboru jsou v současné době nízké ceny, za které dodávají pekárny základní druhy chleba a pečiva do obchodních řetězců. Ty přímo ohrožují jejich existenci, neumožňují investovat do rozvoje, řádně odměňovat zaměstnance, mohou negativně ovlivnit kvalitu výrobků a šíři sortimentu. Kromě toho pekaři musí ještě bojovat s vysokou byrokratickou zátěží. Uvedl to v rámci oslavy Světového dne chleba předseda představenstva Svazu pekařů a cukrářů ČR Jiří Balabán.

Pekaři proto apelují na obchodní řetězce, aby mezi sebou nesoutěžily ve snižování cen pekařských výrobků, ale pestrostí nabídky, kvalitou výrobků a komfortem nákupu. „Letošní špatná sklizeň obilí a rostoucí náklady pekařů mohou ovlivnit cenu chleba. Je to však jednoznačně z důvodu udržení jeho vysoké kvality, široké sortimentní nabídky a odpovídajícího zákaznického servisu. Český chléb je již 100 let naší pýchou, bylo by velmi krátkozraké na něm šetřit,“ připomněl výkonný ředitel svazu Jaromír Dřízal.  Český chléb je podle něj pátý nejlevnější v EU, levnější je pouze na Balkáně. Podle Českého statistického úřadu se spotřebitelská cena za kilogram kmínového chleba pohybuje již deset let pod úrovní 25 korun, například letos v srpnu činila v průměru 24,01 koruny, v porovnání s Německem či Rakouskem je sotva poloviční a nedosahuje ani hodnotu jednoho eura, přitom náklady s výjimkou mezd jsou již dnes srovnatelné. Pekárnám rychle rostou náklady na suroviny, energie, pohonné hmoty a hlavně musí zvýšit mzdy zaměstnancům, aby měly s kým chléb vyrábět a rozvážet.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down