Státní veterinární správa ČR objevila při kontrolách během týdne řadu nedostatků. Mezi nimi byly maso po lhůtě trvanlivost skoro necelé dva roky, přítomnost salmonel v mělněném kuřecím mase, nevyhovující prodej masných výrobků na tržišti a další, uvedl mluvčí veterinárního dozoru Josef Duben.
V Dražicích v Jihočeském kraji zjistili inspektoři 30 kg rok a tři čtvrtě prošlé mražené telecí svíčkové z Nizozemska a 237 kg české nedostatečně označené mražené vepřové plece. Inspektoři uložili provozovatelům prošlé zlikvidovat, neškodně odstranit a nedokonale označené vepřové vrátit dodavateli a navíc pokutu.
V Dolních Břežanech byla zjištěna přítomnost salmonel, speciálně Salmonella Newport, v šarži 89 kg mělněného kuřecího masa. To mělo za následek uložení pokuty plus zákaz výroby do doby nelezení a odstranění příčiny. Opětovný prodej bude možné zahájit až po předložení vyhovujícího výsledku laboratorního vyšetření výrobku.
Z dalších zjištění lze uvést problém na tržišti Valy u Přelouče, kde prodejce nedoložil u 8 kg klobás a 10 kg ovčího sýra data použitelnosti, složení a neměl k dispozici doklady o původu, nemluvě o hygieně prodeje. Prodej byl na místě ukončen a dotyčný musí počítat s pokutou.
Na Vysočině u Jihlavy příjemce živočišných produktů nesplnil povinnost a neoznámil příjem zásilky kuřecího strojně odděleného masa (2240 kg) z Polska a chlazeného vepřového masa z Německa (4271 kg). I v tomto případě musí dotyčný subjekt očekávat uložení pokuty.
K prohřeškům se podle Dubna také počítá nabízené teplé sekané, která v době prodeje už byla studená. Plzeňské řeznictví muselo znehodnotit a v souladu s patřičnými předpisy odstranit z nabídky 3 kg sekané pečeně, která byla nabízena jako čerstvá teplá potravina, ale v okamžiku prodeje již byla „studená“. Teplá sekaná musí být udržována při teplotě nad 60 °C, v dotyčném případě to bylo 25,2 °C, řekl Duben.