Producenti na Mělnicku předpokládají, že letos sklidí až pět set tun chřestu. Jeho prodej na domácím trhu ale kvůli dovozu levnějšího a méně kvalitního chřestu ze zahraničí klesá. O nižší poptávce v ČR svědčí, že se letos na mělnických polích pěstuje chřest na 85 hektarech proti loňským 120 hektarům. Každý den se na polích sklidí až deset tun bílých či zelených výhonků. Uvedl to Petr Šandera, majitel firmy Šandera a největší producent českého chřestu.
Podle Šandery se snaží produkovat prvotřídní kvalitu chřestu. České supermarkety ale o ni nestojí, dávají přednost dovozu druhořadého zboží ze zahraničí, teď hlavně z Řecka. Chřest tak nakupují až o třetinu levněji. Chřest z Mělnicka první kvality kupují hlavně tuzemské hotely a restaurace pro své zákazníky za cenu přesahující 100 korun za kilogram, dodal.
Zhruba polovina produkce proto končí v Německu, kde podle Šandery oceňují mimořádnou kvalitu mělnického chřestu.
Až do loňska produkci zajišťovala nizozemská firma Bohaemer Spargel Kultur. S produkcí českého chřestu na Mělnicku začala v roce 1995, nakonec zkrachovala a letos ji Šandera koupil i s dluhy. Současně registroval ochrannou známku Český chřest a příští rok bude producent nést stejné jméno. V letošní sezoně, která kvůli chladnému počasí začala o dva týdny později až koncem dubna a potrvá přibližně do konce června, zaměstnává 350 lidí na polích, v myčce, třídírně a distribuci. Do budoucna plánuje investice do balicí a třídicí techniky. Další expanzi ale podle jednatele brání situace na trhu.