11.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prodeje faitradového zboží rostly

Prodeje zboží s etickou certifikací Fairtrade vloni opět rostly. Na českém trhu se prodalo 4245 tun tzv. fairtrade kakaa, což představuje meziroční nárůst o 60 procent. Fairtrade kávy se prodalo 1326 tun, tedy o 37 procent více než v roce 2020. Výrazně stouply také prodeje fairtrade květin a banánů. Tzv. fairtradeový příplatek za produkty prodané na českém trhu byl loni přes 37 milionů korun. Na tiskové konferenci to včera oznámili představitelé společnosti Fairtrade Česko a Slovensko.

Fairtrade neboli férový trh je způsob obchodu, který zaručuje pěstitelům a řemeslníkům z méně vyspělých zemí spravedlivé podmínky. Mají jistotu, že své výrobky neprodají za cenu pod výrobními náklady. Zakázána je také dětská práce a podmínkou je šetrnost k životnímu prostředí. Fairtradový příplatek, který pěstitelé dostávají nad rámec výkupní ceny, slouží pak k rozvoji vzdělávání, zdravotní péče nebo investicím do farem na základě demokratického rozhodování v komunitách. Loni příplatek vzrostl meziročně o 38 procent. Tyto prostředky však pěstitelé využívají stále častěji také na boj s dopady klimatické změny a na preventivní opatření, která je mohou před oteplováním klimatu chránit. „Systém Fairtrade zdaleka neřeší jen sociální, pracovní a ekonomické problémy pěstitelů. Všímá si také otázek životního prostředí. S tím souvisí prohlubující se dopady klimatické změny na pěstitele v Latinské Americe, Africe a Asii. Stále více se totiž ukazuje, že sociální nespravedlnost, která i dnes často pěstování řady komodit provází, má určitou paralelu i v nespravedlnosti klimatické. Ti, kteří přispívají ke změně klimatu nejméně, se musejí vypořádávat s nejtěžšími následky klimatické změny,“ konstatoval výkonný ředitel organizace Fairtrade Česko a Slovensko Lubomír Kadaně. Podle něj v důsledku změn klimatu v zemích globálního Jihu se pěstitelé potýkají s novými chorobami a škůdci, jsou ohroženi nepravidelnými a nižšími srážkami na jednu stranu nebo na druhou naopak povodněmi. Pěstitelé zapojení do systému díky Fairtrade pak využívají nové odrůdy, učí se pracovat s vodními zdroji nebo diverzifikují plodiny, upřesnil. Děkan Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze Patrick van Damme prohlásil, že klimatická změna není fér. Jejími dopady bývají často nejvíc postiženi ti, kteří sami vytvářejí nejnižší uhlíkovou stopu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down