Producenti šampaňského chtějí, aby se sklidilo méně hroznů

Francouzští producenti šampaňského žádají, aby se v letošním roce sklidilo méně hroznů. Přiměl je k tomu patnáctiprocentní pokles prodeje v prvním pololetí. Zákazníci kvůli nejisté ekonomické situaci šetří, uvedla agentura Reuters. V prvních šesti měsících roku se prodalo 106,7 milionu lahví tohoto šumivého vína z francouzského kraje Champagne. To je o 15,2 procenta méně než ve stejném období loni a skoro totéž, co v roce 2019.

Šampaňské stále trpí důsledky předzásobení obchodníků

"Pochmurná globální geopolitická a ekonomická situace, stejně jako všeobecná inflace, zatěžují spotřebu domácností. Šampaňské také nadále trpí důsledky předzásobení maloobchodníků v letech 2021 a 2022,“ řekl předseda výboru pro šampaňské David Chatillon. Výbor uvedl, že na letošní sklizeň v Champagne mělo od začátku roku vliv špatné počasí, včetně mrazů a vlhka, což zvýšilo napadení vinic plísněmi. Maximální výnos hroznů, které lze sklidit, výbor stanovil na 10 000 kilogramů z hektaru, což je méně než 11 400 kg na hektar v roce 2023. Na rozdíl od výroby jiných vín je většina lahví šampaňského směsí několika ročníků, přičemž se používají zásoby z předchozích let. Tyto zásoby se doplňují v dobrých letech a mohou kompenzovat roky se špatnou sklizní. Není to poprvé, co region utrpěl velké ztráty v důsledku kombinace mrazů a poškození plísní. V roce 2021 se výnosy proti pětiletému průměru snížily o 25 procent a sklizeň klesla na 35leté minimum. Na rozdíl od loňského roku výbor neuvedl celoroční prognózy prodeje a vývozu.*

hrozny vína po sklizni

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down