Produkce a vývoz cukru ze zemí Evropské unie v letošní a příští pěstitelské sezoně zřejmě dál klesnou. Může za to špatné počasí a také nízké ceny. Pokles produkce v EU by ale současně mohl zmírnit nadměrné globální dodávky na trh. V nynější pěstitelské sezoně 2018/2019 by se produkce cukru měla podle odhadů snížit na 17,3 milionu tun z loňských 19,6 milionu tun, uvedl analytik obchodní společnosti Group Sopex John Stansfield.
Kvůli nižší produkci by se tak vývoz měl snížit na pouhých 1,65 milionu z loňských 3,4 milionu tun. Pokles vývozu čeká i makléřská společnost Marex Spectron, a to na 2,2 milionu tun. Pokles produkce a vývozu částečně způsobilo špatné počasí v letošním roce. Ničivé deště zpozdily výsadbu a sucho v hlavních letních měsících pak zhoršilo výnosy, upozornil Stansfield. Také pokles cen, které se minulý měsíc dostaly nejníže za více než deset let, přiměl některé evropské farmáře, aby se z cukrové řepy přeorientovali na plodiny, které nabízejí vyšší návratnost. Produkce a vývoz z EU by mohly dál klesnout i v příští sezoně, tedy 2019/2020. Produkce by mohla činit 16,1 milionu tun a vývoz jen 500 000 tun, odhaduje Group Sopex. Analytik společnosti Marex Spectron Robin Shaw se domnívá, že plocha osázená cukrovou řepou v EU se může příští pěstitelskou sezonu snížit o deset procent. Možné snížení produkce v EU představuje pro trh s cukrem "záblesk naděje", řekl Stansfield. Trh se nyní globálně potýká s nadměrnými dodávkami, zvláště kvůli produkce v Indii, která by měla zůstat nadále silná.
V České republice podle prvotních sklizní letos výnosy cukrové řepy klesnou proti loňského roku zhruba o 50 procent, řekl výkonný ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jan Křováček. Kvůli špatným výnosům se zřejmě v Česku v příštím roce sníží plochy, na kterých se cukrová řepa pěstuje. Podle současných odhadů to bude asi o 15 procent.*