24.06.2015 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce řepky v České republice letos klesne o 15 procent

Produkce řepky v Česku letos klesne asi o 15 procent na 1,3 milionu tun. Důvodem jsou hlavně nižší výnosy kvůli špatnému počasí. Řekl to ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) Martin Volf. Podle něj už kvůli nedostatku řepky roste její cena. Řepka se primárně využívá k produkci biopaliv, zhruba 400 tisíc tun jde na potravinářské využití.

Rozhodující vliv na pokles má podle Volfa počasí. "Srážky za duben a květen byly na úrovni 66 procent normálu. To se odrazí i na výnosu řepky. V Česku jí vyprodukujeme 1,3 milionu tun, což pro republiku stačí, protože pro zpracování potřebujeme řádově jeden milion tun," řekl.
Zbytek řepky čeští zemědělci opět vyvezou do Německa, které má šestkrát vyšší zpracovatelské kapacity. I tam se letos potýkají s nižší výnosností a poklesem produkce. "O řepku je v Evropě mimořádný zájem, protože EU má vysoké zpracovatelské kapacity. Dokonce vyšší než je produkční schopnost Evropy, takže se řepka dokonce do Evropy dováží," upozornil Volf.
Poptávka převyšující nabídku se podle Volfa projevila v ceně řepky, která letos roste. "V posledních dvou letech se cena pohybovala kolem devíti až deseti tisíci korun za tunu, ale vzhledem k tomu, že letos bude produkce nižší, tak cena se už teď aktuálně pohybuje přes deset tisíc korun a pomalu roste," řekl. Cena podle něj do žní vzroste maximálně na 10,5 tisíce korun. "Co se bude dít po žních, se uvidí na základě skutečně sklizené řepky v Evropě. Ale předpokládáme, že bude pozvolný další růst ceny," doplnil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down