Na Den lesních mateřských škol zveřejnilo Ministerstvo životního prostředí výsledky projektu česko-německé spolupráce, který propaguje význam přímého kontaktu dětí s přírodou a podporuje rozvoj lesních mateřských škol v ČR. Česká republika se počtem lesních mateřských škol (LMŠ) blíží k zemím s jejich nejvyšším počtem na světě. Uvedla to Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí.
Pravděpodobně má na to vliv fakt, že sousedíme se SRN. V Německu totiž připadne na jednu lesní školku asi 54 tisíc obyvatel a v ČR je to aktuálně 71 tisíc obyvatel. Dnes funguje v ČR 140 lesních školek (před pěti lety to bylo ale pět), ročně jich přibývá kolem patnácti, a to i díky pozitivnímu legislativnímu vývoji. Na druhou stranu Německo a další země mají širší rámec pro definici předškolního vzdělávání, do kterého se lesní školky pohodlně vejdou.
Ministerstvo životního prostředí právě (MŽP) ukončilo projekt česko-německé spolupráce k tématu lesních školek, který se zabýval podmínkami zřizování LMŠ v obou zemích. Z projektu vzešla doporučení pro české úřady, které podmiňují vznik a provoz lesních školek.
Ministerstvo pomáhá rozvoji lesních školek a dětských přírodních hřišť i finančně. Z OPŽP 2007–2013 podpořilo 594 projektů zaměřených na úpravu zahrad a tvorbu dětských hřišť v přírodním stylu při mateřských školách. Celkově MŽP podpořilo přímý kontakt dětí asi jednou miliardou korun. MŽP dále stabilně podporuje ekologické výukové programy středisek ekologické výchovy, které se nabízí školám i školkám a většinou se konají přímo v přírodě. V roce 2016 MŽP podpoří tyto programy třinácti miliony korun v rámci podpory programu Národní síť EVVO. Výzva se plánuje na červenec 2016, zdůraznil náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.