V povodí Želivky má pomoci snížit znečištění vody pesticidy, tedy látkami používanými na ochranu polních rostlin, letos zahájený projekt ministerstva zemědělství. Zemědělci, kteří se dobrovolně zavázali určité látky nepoužívat, dostanou finanční kompenzaci, řekl generální ředitel podniku Povodí Vltavy Petr Kubala na konferenci Želivka a nádrž Švihov - vize 2030 v Kožlí.
Tříletý projekt se týká ochranného pásma nádrže Švihov, známé jako Želivka, jež je největší vodárenskou nádrží ve střední Evropě. Pitnou vodou zásobuje i Prahu. Její ochrana zasahuje hlavně území Vysočiny. Do projektu v daném termínu do letošního června se podle Kubaly přihlásilo do dvaceti subjektů. Podotkl, že jde o běh na dlouhou trať. "Jestliže začnu hospodařit nějakým jiným způsobem, tak se mi to neprojeví za měsíc," řekl.
Nádrž na řece Želivce byla dokončená v polovině 70. let. Podle Kubaly pak vodohospodářům dělalo starosti hlavně znečištění vody fosforem a dusíkem. Tuto zátěž se podařilo snížit i díky budování a rekonstrukcím čistíren odpadních vod. V posledních letech působí problémy znečištění pesticidy. Omezení se v ochranném pásmu týkají i kácení lesů ničených kůrovcem. "Máme ty oblasti zasažené docela významným způsobem," řekl Kubala. Lesníci podle něj například musejí dbát na to, aby kácení ve svazích u nádrže nezpůsobovalo erozi, omezený je i rozsah přípravků používaných při nové výsadbě.*