„Nechceme, aby byl s biopotravinami spojován pouze jeden měsíc v roce,“ vysvětluje ministr zemědělství Petr Gandalovič a dodává: „naším cílem je také vyzkoušet nové komunikační a informační postupy při propagaci bioproduktů a ekozemědělství.“ Informační projekt Žiju bio! potrvá do konce roku. Jeho součástí jsou přednášky, ochutnávky biopotravin nebo například bioostrovy v obchodních řetězcích. V Praze, Brně a Hořicích proběhnou semináře na téma Biopotraviny a jejich vliv na životní styl, Marketing biopotravin nebo Ekologické zemědělství a systém kontroly v ekologickém zemědělství, doplnil mluvčí MZe Petr Vorlíček.
Zájemcům jsou podle něj k dispozici webové stránky www.ziju-bio.cz, kde najdou aktuální informace o všech probíhajících akcích, telefonní linky pro zemědělce a spotřebitele (+420 246 060 682 a +420 246 060 683) a email (info@ziju-bio.cz), kde se mohou radit s odborníky.
Kdo jsou vlastně lidé nakupující biopotraviny a jak často biopotraviny kupují? Biopotraviny kupují především ženy s vyšším vzděláním a z větších měst. Pravidelně kupuje biopotraviny asi pět procent spotřebitelů, další asi čtvrtina nepravidelně. Zajímavé je, že zhruba u třetiny zákazníků je hlavní překážkou k nákupu biopotravin nedostatek informací. Ředitel odboru environmentální politiky ministerstva Jiří Trnka doplňuje: „Zjistili jsme, že pouze asi čtvrtina spotřebitelů ví, jakým logem se označují biopotraviny. To je pro nás jasný signál k podpoře takových osvětových akcí jako je informační projekt Žiju bio!.“
Zájem o biopotraviny v České republice stále roste. Podpora zdravého životního stylu začíná být důležitější než nejnižší cena. „Neustále se zvyšující poptávka konzumentů po bioproduktech signalizuje rostoucí uvědomění o závažnosti otázek zdraví a životního stylu. Už se dál neklade otázka, jestli je ekologické zemědělství možné. Odpověď je jednoznačná - je nevyhnutelné,“ vysvětluje český odborník žijící ve Švédsku Agr.Dr. Josef Dlouhý, Prof.h.c., který stál u zrodu ekologického zemědělství ve Švédsku i v tehdejším Československu.