V roce 2010 se Asociace vzdělávacích zařízení pro rozvoj venkovského prostoru stala příjemcem dotace z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, konkrétně v oblasti podpory Další vzdělávání pracovníků škol a školských zařízení. Získané finanční prostředky z ESF pomohly k provedení potřebných změn ve výuce odborných zemědělských předmětů. Projekt byl zahájen 1. března 2011 a byl 28. února letošního roku ukončen.
Základním cílem projektu bylo komplexně přepracovat metodiky výuky odborných předmětů na středních zemědělských školách nebo středních školách vyučujících agropodnikání či příbuzné obory tak, aby vyhovovaly potřebám současné praxe. Tedy tak, aby cílová skupina učitelů odborných zemědělských předmětů získala otevřený, snadno přístupný
a modifikovatelný metodický materiál, podporující moderní metody výuky odborných předmětů a jejich realizaci v praxi. Projekt zároveň předpokládal i to, že učitelé odborných zemědělských předmětů si budou muset osvojit také moderní vyučovací metody, a to prostřednictvím speciálních odborných kurzů.
Na naplnění první klíčové aktivity „Formulace a tvorba nových modulů a jejich obsahů
v odborných předmětech Chov hospodářských zvířat a Pěstování zemědělských plodin“, se podílely dva autorské týmy, složené z vybraných učitelů odborných předmětů na středních odborných školách a z dalších odborníků.
Tyto týmy vytvořily dvě obsáhlé metodické příručky (v každé z nich je 200 nově zpracovaných metodických listů), sloužící jako manuál pro interaktivní vyučování odborných předmětů ve školách vyučujících agropodnikání či příbuzné obory. Učitelé těchto odborných předmětů tak získali možnost nastudovat nové poznatky pro následné využívání ve své pedagogické praxi.
Důležitou součástí této práce bylo převedení vytvořených metodik do systému pro správu dokumentů "DokuWiki", díky kterému dostaly interaktivní multimediální podobu. Jednotlivé metodické listy jsou zde, obdobně jako ve Wikipedii, doplněny přílohami v podobě dokumentů, audio a video nahrávek, případně dalších multimediálních formátů. Jednotlivé dokumenty a kapitoly jsou navzájem propojeny pomocí odkazů. Tato aplikace slouží zejména k vyhledávání a třídění obsahu podle klíčových slov, případně umožní snadné kopírování a export dat do jiných kancelářských nebo autorských nástrojů. Asociace má pro tento účel zaregistrovánu vlastní doménu.
Na to, aby se učitelé odborných předmětů naučili se změněnými obsahy výuky také pracovat moderními vyučovacími metodami, byla zaměřena následující klíčová aktivita „Proškolení cílové skupiny v práci s moduly nových obsahů“.
Přípravu odborných kurzů „Práce s novými metodikami v předmětech Chov zvířat
a Pěstování rostlin“ zajistily lektorské týmy, složené zčásti z autorů metodik, zčásti z vybraných učitelů na středních odborných školách a z dalších odborníků. Těmto kurzům udělilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy akreditaci v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.
Kurzy probíhaly ve specializovaných školicích centrech vybavených příslušnou technikou, pomůckami a potřebným profesním zázemím. Těmito centry byly Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola Chrudim, Střední škola zahradnická a zemědělská Děčín – Libverda, Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Tábor, Střední zahradnická škola Rajhrad
a Česká zemědělská akademie v Humpolci, střední škola.
Kurzů v modulu Chov hospodářských zvířat se zúčastnilo 121 pedagogů, v modulu Pěstování zemědělských plodin jich bylo 120. O naplnění cílů projektu a o kladném přijetí cílovou skupinou svědčí také řada pozitivních reakcí pedagogů, kteří kurzy absolvovali, ať již byly zaslány písemně, nebo sděleny osobně lektorům a tlumočeny při závěrečném setkání celého projektového týmu.
PhDr. A. Hradečný, hlavní manažer projektu