K 30. říjnu bylo v rámci Programu rozvoje venkova (PRV) schváleno téměř 11 tisíc projektů v částce přibližně 22 miliard korun. Další tisíce žádostí jsou zaregistrované a hodnotí se. Informoval ministr zemědělství Jakub Šebesta na semináři Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, který se konal minulý týden ve Skalském Dvoře.
Připomněl, že největší zájem je o programy modernizace zemědělských podniků, podpora mladých začínajících zemědělců, diverzifikace zemědělských činností a programy, určené na podporu rozvoje malých obcí, nezemědělských činností a stability venkova. „S ohledem na finanční krizi ministerstvo operativně prodloužilo dobu na realizaci projektů z 18 na 24 měsíců, aby tak měli žadatelé možnost lepšího zajištění investic a získávání úvěrů, a zejména byli schopni již rozjeté projekty dokončit,“ připomněl.
Ředitelka odboru řídící orgán PRV ministerstva zemědělství Kateřina Bělinová upřesnila, že například v opatření modernizace zemědělských podniků činila průměrná roční alokace 1,2 miliardy korun. Celkem bylo v tomto opatření přijato více než dva tisíce projektů v hodnotě 5,6 miliardy korun, z toho jich bylo 740 proplacených. Uspokojeno bylo přes 60 procent žadatelů. Přitom téměř 70 procent prostředků směřovalo do chovu skotu, 17 procent tvořila podpora prasat a pak další projekty. Z rostlinné výroby se z 54 procent na schválených financích podílely obiloviny, a z 23 procent oblast ovoce a zeleniny, doplnila Bělinová. Na zahájení činnosti mladých zemědělců je pak průměrná alokace zhruba 200 milionů korun, z celkem 870 projektů je proplaceno 350 projektů v hodnotě 370 milionů korun. V červnu byl otevřeno opatření přidávání hodnoty zemědělským a potravinářským produktům.
V současnosti jsou projekty postupně schvalovány, největší zastoupení přitom měly projekty ze sektoru vinařství. Jedním z mála opatření, kde peníze přebývají, je pak využívání poradenských služeb Průměrná roční alokace na toto opatření je 70 milionů korun a dosud bylo schváleno 2,5 tisíce žádostí a proplaceno je 27 milionů. peníze. Ředitelka odboru venkovských podpor PRV ministerstva zemědělství Zuzana Dvořáková poznamenala, že mezi nejčastější chyby u projektů je neúplnost povinných příloh, nepravomocnost stavebního povolení a pozdě podané žádosti o proplacení.
Změny pro deváté kolo Deváté kolo příjmu žádostí o dotaci z programu rozvoje venkova by mělo být vyhlášeno na přelomu února a března. V jeho rámci budou přijímány žádosti o dotace z osy I, v opatřeních modernizace zemědělských podniků, využívání poradenských služeb, zahájení činnosti mladých zemědělců a z osy III. diverzifikace činností nezemědělské povahy a podpora zakládání podniků a jejich rozvoje. V pravidlech pro toto kolo by mělo dojít k určitým změnám. Od příštího roku se podle Bělinové upouští od hodnocení finančního zdraví podniku. „Dospěli jsme k tomu, že ekonomika za tři .až čtyři roky zpětně těžko vypovídá o současném stavu,“ vysvětlila s tím, že finanční zdraví bude nahrazeno minimálním podílem příjmů ze zemědělské prvovýroby. Žádosti se budou podávat elektronicky a novým způsobilým výdajem budou pece na kadávery. Tento týden by se měl podle Bělinové sejít monitorovací výbor, pravidla by měla být schválena do konce listopadu a v prosinci by je měli mít žadatelé na internetu.
Ministr zdůraznil, že díky dodatečnému finančnímu příspěvku Evropské komise ze zdrojů Evropského plánu hospodářské obnovy byl navýšen celkový rozpočet Programu rozvoje venkova o zhruba 1,1 miliardy korun. Tyto peníze budou použity na řešení tzv. nových výzev, kam patří například zmírňování dopadů klimatických změn, podpora obnovitelných zdrojů energie, ochrana vod, ale i podpora restrukturalizace odvětví mléka. Významnou finanční pomocí venkovu ze strany státu je podle ministra uhrazení daně z přidané hodnoty obcím a svazkům obcí za situace, kdy Evropská unie tento výdaj za uznatelný nepovažuje. Prostřednictvím tohoto dotačního titulu bude vyplacena ze státního rozpočtu částka ve výši přibližně 600 milionů korun.
Jako komunikační platformu PRV ministerstvo zřídilo Celostátní síť pro venkov. Její činnost byla zahájena v listopadu 2008. Síť je rozdělena do krajských a regionálních sítí, které sdružují subjekty působící ve venkovském prostoru na úrovni okresů a krajů. Její činnost koordinují Agentury pro zemědělství a venkov na krajské či okresní úrovni. Cílem Sítě je zabezpečit setkávání aktérů, které se aktivně podílejí na rozvoji venkova a zemědělství. Mezi další cíle patří zpracovávání informací o vývoji ve venkovských oblastech a zajišťování sběru dat o nejlepší praxi s cílem identifikovat, šířit a upevňovat nejefektivnější nástroje rozvoje venkova a zemědělství,“ dodala Dvořáková.