Tisíce farmářů svými traktory opět komplikovaly dopravu na nizozemských silnicích v rámci pokračujícího protestu kolem sporu o dusíkové emise. Nejvyšší soud v Nizozemsku na jaře rozhodl, že země porušuje emisní pravidla Evropské unie, přičemž zemědělce pobouřila tvrzení, že za problém s vypouštěním dusíku nesou odpovědnost. Protestní akce zorganizovali už potřetí, napsala agentura Reuters.
Kolony traktorů se brzy ráno vydaly směrem k Utrechtu, kde sídlí vládní environmentální ústav, který podle farmářů šíří dezinformace o emisích. Stejně jako před dvěma týdny byly na silnicích tisíce zemědělských strojů, což způsobilo zácpy dlouhé dohromady skoro 400 kilometrů. V plánu jsou podle Reuters také demonstrace v Haagu. Tamní zpravodaj agentury AFP na twitteru informoval o přípravách bezpečnostních opatření, se kterými zjevně pomáhá i armáda. Má prý zabránit tomu, aby se traktory dostaly k budově parlamentu.
Protesty vyvolalo květnové rozhodnutí soudu, podle kterého jsou nizozemská pravidla pro vydávání stavebních a zemědělských povolení v rozporu se zákony EU o ochraně přírody před emisemi oxidů dusíku. Verdikt vyústil v doporučení mimo jiné ohledně rušení neefektivních chovů dobytka. Žádné konkrétní kroky proti farmářům ale zatím oznámeny nebyly. Chov hospodářských zvířat je významným zdrojem dusíkového znečištění, stejně jako stavebnictví a dopravní prostředky. Farmáři ale mají za to, že učinili významné kroky ve snaze omezit své emise, zároveň požadují větší uznání za produkci potravin pro obyvatelstvo. Zemědělské organizace považují kritiku na jejich sektor za neúměrnou, zatímco letecký průmysl podle nich uniká dohledu, uvedl zpravodajský web BBC. "Minulý rok jste o dusíku neslyšeli ani slovo a teď je to najednou otázka života a smrti," řekl farmář Micha Bouwer. "Jsou to všechno lidé ve městech, kteří mají na balkónu dvě rostliny a říkají, že příroda trpí," dodal.*