Protesty zemědělců se šíří z východní části EU na západ, i kvůli Ukrajině

Protesty evropských zemědělců, které začaly už loni, se postupně rozšířily z východní části Evropské unie na západ. Farmáře trápí drahé úvěry, tlak na ceny, výkyvy počasí a také levný dovoz, hlavně z Ukrajiny. Stěžují si ale i na přílišnou regulaci. Belgičtí a francouzští zemědělci využili summitu EU v Bruselu, aby dali svou frustraci najevo i před politiky.

Demonstrace

I když razance protestů mohla evropské politiky zaskočit, nespokojenost už doutnala delší dobu a bylo jen otázkou času, kdy přeskočí jiskra a protesty vzplanou v plné síle, napsal bruselský server Politico. Na zemědělce podle něj doléhá i vliv maloobchodních firem a podniků z agrochemického sektoru, tedy zejména výrobci hnojiv.

Společná zemědělská politika

V Evropské unii platí společná zemědělská politika, která funguje na systému dotací a která mimo jiné bere v úvahu odlišnosti mezi východem a západem unie, včetně rozdílů v cenách a v odměňování. V poslední době na zemědělce především na východním křídle unie doléhá i negativní vliv levného dovozu z Ukrajiny. Té dala Evropská komise (EK) v roce 2022 výjimku z cel, aby jí pomohla mírnit dopady ruské vojenské invaze na ekonomiku. Tento týden EK výjimku prodloužila o další rok, a to do června 2025.
Politico píše, že "zemědělce ždímají vlivní maloobchodníci a agrochemické firmy". Systém dotací, na který evropští zemědělci spoléhají, pak zvýhodňuje velké hráče. Válka na Ukrajině situaci jen zhoršila a nárůst cen plodin, jako je pšenice, se ukázal jako krátkodobý. Ruská vojenská agrese pak převrátila obchodní toky, takže výsledkem je přebytek nabídky.

Polští zemědělci potestovali jako první

Jako první vyjeli do ulic polští zemědělci, kteří už loni na jaře začali blokovat hraniční přechody s Ukrajinou. Protesty se ale postupně rozšířily i do dalších zemí, jako je Německo a Francie. A i když důvody k nespokojenosti se v jednotlivých zemích liší, vysoké náklady a klesající příjmy zemědělci zmiňují prakticky všude.
Ve východní části EU začali protestovat zejména polští zemědělci, později se k nim ve větší míře přidali i zemědělci z Rumunska. V České republice je například část zemědělců nespokojena s dotacemi a hodlá se obrátit na Ústavní soud. Vládní nastavení dotací pokládají za diskriminační vůči středně velkým podnikům a družstvům.
V Německu si zemědělci stěžují hlavně na vládní škrty v dotacích na naftu, ve Francii pak na smlouvy o volném obchodu a na pravidla ochrany životního prostředí, která podle nich snižují schopnost vytvářet zisk. Obecně pak zemědělcům vadí drahé energie a vyšší ceny vstupů v kombinaci s propadem reálných cen, které zemědělci dostávají za svou produkci.
Analýza serveru Politico ukazuje, jak ziskové marže zemědělců ovlivňovaly vzestup a následný pád nejen cen, ale také výrobních nákladů. V 11 zemích EU výrobní ceny zemědělců od roku 2022 do roku 2023 klesly o více než deset procent. Pouze Řecko a Kypr zaznamenaly odpovídající nárůst tržeb svých farmářů, k čemuž ale přispěl prudký růst poptávky po olivovém oleji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down