Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče je proti návrhu reformy vinařského průmyslu stále většina zemí. Ministr to uvedl po jednání se svými kolegy v Lucemburku s tím, že on sám příliš nevěří, že by se reforma stihla projednat do konce letošního roku.
Ministři se nicméně podle agenturních informací dohodli, že země budou v rámci společné zemědělské politiky (CAP) zveřejňovat, kolik který zemědělec konkrétně dostává na dotacích, což podporuje i ČR.
"Hlavním výsledkem jednání je několikáté odmítnutí návrhu vinné reformy. Většina zemí je opět proti," uvedl Gandalovič. "Nedovedu si představit, co s tím teď Evropská komise hodlá dělat. Těžko může prosadit takový dokument proti vůli členů unie," poznamenal. Rozdíly přetrvávají v otázce rozdělování dotací pro členské země či otázka klučení vinic.
Česká republika se snaží prosadit návrh, aby se dotace rozdělovaly podle ploch vinic a objemu produkce vína. Navrhovaný způsob dotací zohledňuje z poloviny objemy čerpání z minulosti, a jen z jedné čtvrtiny rozlohu vinic a z další čtvrtiny objem vyrobeného vína. To se však ani po dnešním jednání nepodařilo změnit. Podle zástupců ČR tak zůstává způsob rozdělování nespravedlivý. Proti návrhu je vícero zemí.
Součástí reformy zůstává i zákaz doslazování vín. ČR podle informací ministerstva zemědělství (MZe) společně s mnohými dalšími členskými státy požaduje zachovat doslazování řepným cukrem. "Zrušení této tradiční technologie by mělo ekonomické dopady na naše producenty, a to zejména v nepříznivých letech, a mohlo by změnit charakteristiky dosud produkovaných vín," sdělil mluvčí MZe Petr Vorlíček.