Vzdělání lidí významně ovlivňuje jejich vztah k životnímu prostředí. Vzdělaní lidé častěji třídí odpad, kupují biopotraviny i ekologicky šetrné výrobky. Vyplývá to z průzkumu o vztahu české společnosti k životnímu prostředí, který dnes vydalo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Od roku 2002 podle průzkumu stále roste podíl domácností třídících odpad. U běžného odpadu růst činil 29 procentních bodů, u nebezpečného odpadu 22 procentních bodů.
Ve srovnání s loňskem vzrostl počet domácností šetřících vodu a energie z 53 procent na 58 procent. Od prvního měření v roce 2002 se zvýšil o 18 procent. Vzrostl i počet domácností, které kupují ekologicky šetrné výrobky, ve srovnání s loňskem z 24 procent na 29 procent.
Poprvé začal průzkum sledovat podíl domácností nakupujících regionální potraviny. Ze zjištění plyne, že často je pořizuje polovina oslovených, ale až 39 procent si je nikdy nekoupilo.
O životní prostředí se zajímají téměř tři čtvrtiny Čechů, ale až 29 procent obyvatel nikoliv. Téměř třetina oslovených se zúčastnila nějakých aktivit kvůli ochraně přírody, necelá pětina podepsala petici na ochranu životního prostředí. Významně častěji se v tom angažují vysokoškoláci. Občanské aktivity zaměřené na životní prostředí podle průzkumu významně neovlivnila politická orientace respondentů.*