16.01.2001 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pštrosí maso si může získat část spotřebitelů

Od prosince je na farmě Leonharda a Barbary Gayerových v bavorském Hohenaltheimu živo. Manželé se pustili do chovu pštrosů. Maso tohoto běhavého ptáka je dražší než hovězí nebo skopové, ale o svátcích šlo velice na odbyt.

"Ve stravovacích zvyklostech jsme ovšem velmi konzervativní," připomíná chovatel, "a ceny jsou vysoké." Barbara Gayerová soudí, že by se pštrosí maso mělo stát specialitou podobně jako zvěřina. "Mladá generace je ve svém jídelníčku velmi náročná a starší lidé zase mají dost peněz," soudí. Pštrosí maso je nejen zdravotně nezávadné, ale navíc obsahuje hodně proteinů a málo tuků. Pštrosího masa užívala dokonce již v 11. století svatá Hildegarda z Bingenu, abatyše kláštera v Rupertsbergu, jako posilující výživy pro nemocné.
Africká drůbež se však ještě nedostala na pulty řeznictví. Zákazníky Gayerových jsou většinou "přátelé" a hotely v regionu. Gayerovi zatím mají jen tři pštrosí kohouty a tři slepice a k tomu dvacet kuřat. Před tím chovali prasata, ale 15 prasnic a 200 selat nepřinášelo potřebný zisk.
Nápad chovat pštrosy přišel po shlédnutí jednoho televizního pořadu. "Zaujalo mne to, protože mě zemědělství baví," vysvětluje Leonhard, "ale pštros podléhá výkyvům více než nová ekonomika. Největší problémy jsou s kuřaty: jestliže se jim střevní flóra nevyvine v prvních deseti týdnech života, umírají. A potřebují teplo.
" Krmení je jednoduché: vojtěška, zbytky ovoce, oves a jen trochu kukuřice, protože ta není dobrá pro kvalitu masa. A pak kamínky, aby se všechno v žaludku dobře prohnětlo. Velcí ptáci v ohradě protahují dlouhé krky, když se k nim hospodář blíží s krmivem. Gayer právě našel vejce, které váží přes 1,5 kilogramu. Vejce většinou nejsou určena ke spotřebě, ale k tomu, aby na nich pštrosice seděla. Pštrosí kůže se používá k výrobě safiánu. "To je nezanedbatelný finanční příjem," konstatuje Gayer.
V Německu je podle tajemníka federace chovatelů pštrosů Christopha Kistnera 100 až 120 pštrosích farem. Většinou jsou v Bavorsku, v Bádensku-Württembersku a v Severním Porýní- Vestfálsku. Možná to je jen móda, ale pštros si získá a udrží svůj díl trhu, soudí Leonhard Gayer. Hovězí se totiž tak snadno nevzpamatuje z rány, která vedla k poklesu jeho spotřeby o 70 procent. A ke skopovému má mnoho lidí odpor. Podle průzkumů veřejného mínění se každý čtvrtý Němec rozhodl omezit spotřebu masa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down