Pýcha: Zisk zemědělců klesne letos meziročně asi o polovinu na 4,2 mld. Kč

Zisk zemědělců podle aktualizovaného interního průzkumu Zemědělského svazu (ZS) klesne v letošním roce proti roku 2023 zhruba o polovinu na 4,2 miliardy korun. V rozhovoru to řekl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Propad podle něj způsobí klesající ceny komodit, vysoké náklady a větší nároky na zemědělce ze strany ČR a EU. Čeští zemědělci se ve středu připojí ke společným evropským protestům, poukázat chtějí na podle nich dlouho neřešené problémy na evropské i národní úrovni.

bankovky - české koruny

Zisk zemědělských firem

Loni zisk zemědělských firem klesl z 22 miliard korun v roce 2022 na 8,7 miliardy korun, tedy o 60,5 procenta, sdělil už dříve ZS. Podniky podle něj loni dosáhly průměrného zisku 3197 korun na hektar. Spolu s tím ZS v lednu zveřejnil také svůj odhad zisku pro celý letošní rok, který činil 4,7 miliardy korun. ZS se podle Pýchy potvrdilo očekávání za minulý rok, tedy, že asi 29 procent zemědělců skončilo ve ztrátě, řekl ČTK.

"Zemědělci jsou v ekonomických problémech, docházejí jim peníze," uvedl Pýcha. Doteď podle něj značná část zemědělců ztráty v živočišné výrobě kompenzovala zisky z rostlinné výroby. Kvůli poklesu cen obilí, který mimo jiné způsobila nadbytečná produkce, ale už nemají z čeho ztráty vyrovnávat, doplnil. Před válkou na Ukrajině se podle Pýchy rostlinné výrobě dařilo, přičemž nejvyšší ziskovost dlouhodobě byla v obilí a řepce, uvedl.

Nejhůře jsou na tom podle Pýchy dlouhodobě ovocnáři a zelináři, následuje chov prasat. Zatímco v roce 2004 bylo v chovech asi 3,1 milionu prasat, předloni už to bylo přibližně 1,3 milionu. Klesá také soběstačnost Česka ve vepřovém mase. Nyní se podle Pýchy blíží 40 procentům, v roce 1996 ale dosahovala téměř sta procent.

Ceny zemědělských výrobců

Pýcha uvedl, že zatímco se ceny zemědělských výrobců od roku 1989 zvýšily dvakrát, inflace narostla osmkrát. Od roku 2015 je také reálná hodnota dotací kvůli inflaci dvakrát nižší, doplnil. "Na jedné straně jim necháváme stejnou obálku, ale ve skutečnosti to má poloviční hodnotu. Pak se ale nemůžeme divit, že se zemědělci bouří," řekl. Na přímé platby zemědělců mezi lety 2007 a 2023 bylo v Česku z národních a evropských zdrojů podle ministerstva financí vyplaceno 353,79 miliardy korun.

Naopak dobře je na tom Česko podle Pýchy mimo jiné v mléce. Uvedl, že produkce mléka v Česku o 30 procent převyšuje vlastní spotřebu, problém je ale ve zpracování, kdy i v jiných sektorech nejsou tuzemské kapacity dostatečně velké, doplnil. Česko je podle Pýchy také třetím největším producentem chmelu na světě a zcela vede v potravinářském máku. "Na to, jak jsme malá země, tak v některých komoditách patříme mezi světovou špičku," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down