Současná situace a hlavně budoucí vývoj zemědělského aplikovaného výzkumu byly hlavními tématy jednání Rady České akademie zemědělských věd (ČAZV), které proběhlo v polovině května v Praze za účasti ministra zemědělství Mariana Jurečky. Týdeník Zemědělec o tom informoval tajemník akademie Václav Hrubý.
Podle minstra zemědělství je nezbytné, aby výsledky výzkumu byly skutečným přínosem pro zemědělskou praxi. Jak uvedl, je tedy třeba aktuálně zaměřit pozornost na problematiku transferu znalostí a inovací při současné realizaci výzkumu na špičkové evropské a světové úrovni, a tak podpořit konkurenceschopnost především národních zemědělských produktů. Jurečka také ve svém vystoupení mimo jiné vyjádřil nesouhlas s platnou metodikou hodnocení výsledků výzkumných organizací a také se složením Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, kde chybí zástupce resortu zemědělství.
Ředitelka Odboru výzkumu, vzdělávání a poradenství ministerstva zemědělství Olga Chmelíková informovala radu o aktuální situaci ve výzkumu v resortu zemědělství a naplňování cílů výzkumných programů MZe.
Během jednání předal ministr společně s předsedou ČAZV Vilémem Podrázským ocenění dlouholetým významným pracovníkům zemědělského výzkumu a školství.
„V odborné diskusi, která následovala, převládl jednoznačně názor na potřebnost prezentace výsledků výzkumu odborné veřejnosti, na další rozšíření spolupráce výzkumných pracovišť s uživateli a na další podporu transferu technologií,“ uvedl Hrubý.
Ve zprávě o činnosti ČAZV byl podle Hrubého zdůrazněn významný vědecký přínos akademie, která se podílí na formulování koncepcí a vyhodnocování zemědělského aplikovaného výzkumu, podporuje a usměrňuje spolupráci výzkumníků. Akademie vydává jedenáct recenzovaných vědeckých časopisů, z nichž sedm má přidělen impact faktor a všechny jsou v hlavních mezinárodních databázích. Tím se ČAZV řadí k nejvýznamnějším vydavatelským domům u nás na úseku výzkumu. Ve zmíněných vědeckých resortních časopisech bylo v loňském roce publikováno celkem 582 vědeckých prací, z toho 353 vědeckých článků od zahraničních autorů.
„Nadále se projevuje zvýšený zájem o publikování v časopisech ČAZV, v roce 2013 došlo o 276 příspěvků víc oproti roku 2012. Plné texty článků jsou bezprostředně po vydání tiskem zpřístupňovány na adrese http://agriculturejournals.cz. Časopisy v tištěné formě jsou pak využívány mezinárodní výměnou Knihovnou Antonína Švehly Ústavu zemědělské ekonomiky a informací k získávání zahraničních titulů,“ informoval Hrubý.
V závěrečném usnesení uložila Rada ČAZV předsednictvu akademie mimo jiné zajistit důstojné předsednictví Evropské unie zemědělských akademií v létech 2014 až 2016 a výroční zasedání unie v září letošního roku. Představenstvo má také připravit náměty pro inovaci současné a přípravu nové koncepce zemědělského výzkumu a do přípravy zapojit ve větší míře zástupce uživatelů výsledků výzkumu. Současně by mělo navrhnou inovaci Metodiky hodnocení výsledků výzkumu (2013–2015) s větší podporou oceňování výsledků aplikačního charakteru.*