01.04.2000 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rada ministrů zemědělství Evropské unie jednala hlavně o potravinové bezpečnosti

Ministři zemědělství Evropské unie jednali letos (24. ledna) o tématech, týkajících se především bezpečnosti (zdravotní nezávadnosti) potravin. Rada tak formálně stvrdila názory, které byl předtím zevrubně probírány Evropskou komisí v čele se zemědělským komisařem Franzem Fischlerem.

Označování hovězího masa

Rada potvrdila význam nezbytnosti rychlého zavedení systému povinného označování hovězího masa. Vyjádřila zájem přijmout příslušná opatření ve spolupráci s Evropským parlamentem, s tím, že rozhodnutí o systému by mělo být přijato do 1. září 2000. Politická diskuse byla vedena se zřetelem na dvě otázky předložené předsednictvu, na dva klíčové aspekty týkající se budoucnosti systému: základní povinné směrnice (vyhláška) používané k zavedení a zabezpečení traceability masa, a základní podmínky a způsoby vedoucí ke zjištění původu masa.

Pokud jde o základní doporučení k zabezpečení traceability masa, shoda panovala ohledně povinných údajů v identifikačních čísle zvířete a schválení stanoveného počtu porážkových míst.

V oblasti informací o původu zvířete (narození, výkrm, porážka a jatečné zpracování), všeobecně převládá názor, že není důležité označovat místo jatečného zpracování. Mnohé členské státy EU požadují, aby spotřebitelské informace byly co možná nejobjektivnější a vztahovaly se ke standardům členských států. Rada požádala zvláštní výbor pro zemědělství, aby aktivně připomínkoval návrhy komise, s ohledem na závěry, které vyplynuly z diskuse a zpětně podával zprávy, jakmile to bude možné. Jak známo, po aféře „šílených krav“, 21. dubna 1997, přijala Rada usnesení č. 820/97 ustavující systém pro identifikaci a registraci skotu s ohledem na označování hovězího masa a dalších produktů skotu. Tento označovací systém byl převážně dobrovolný. Článek 19 tohoto usnesení říká, že povinný systém označování hovězího masa měl být zaveden ve všech členských státech od 1. ledna 2000. Před tímto datem Rada měla přijmout všeobecná pravidla pro takovéto označovací systémy. Protože Rada již tehdy předpokládala, že v některých členských státech by nebyly do 1. ledna 2000 zvládnuty technické a technologické požadavky na zavedení takovéhoto systému, Komise Radě v říjnu 1999 předložila dva návrhy:

Možnost prodloužit používání dobrovolného systému o rok s tím, že tento odklad umožní spolehlivou přípravou povinného systému. V listopadu 1999 Rada s přihlédnutím k pozici Evropského parlamentu rozhodla, že toto prodloužení by platilo do 1. listopadu 2000.

Předmětem druhého návrhu je zavedení transparentního závazného označovacího systému, a to ve dvou etapách. Účelem první fáze, která vstupuje v platnost jeden měsíc po přijetí nařízení, je poučení zákazníků o informacích týkajících se místa porážky a jatečného zpracování. Ve druhé fázi (od 1. ledna 2003) označení hovězího a telecího musí také zahrnovat informace o místě narození zvířete a místě života.

Bílá kniha potravinové bezpečnosti

Na základě vystoupení komisaře Byrneho, týkajícího se Bílé knihy potravinové bezpečnosti Rada rozpoutala diskusi, v níž mohly členské státy vznášet předběžné komentáře. Následně po diskusi Capoulas Santos (ministr zemědělství Portugalska, předsedající zasedání Rady) připomněl, že delegace více podporovaly také integrační snahy Komise a návrh založit Evropský potravinový úřad (European Food Authority, EFA). Rada přijala připomínku zajišťující, že Bílá kniha bude zkoumána za přispění důležitých uskupení Rady (zemědělství, vnitřní trh, zdraví a ochrana spotřebitele). Stálý člen komise pak bude mít odpovědnost za vedení přípravných diskusí.

Bílá kniha potravinové bezpečnosti přijatá komisí 12. ledna 2000 vychází ze základního principu, že potravinová bezpečnostní politika musí být založena na globálních integrovaných přístupech.

Bílá kniha poskytuje:

spuštění EFA založené na principech vyšší úrovně nezávislosti, posledních vědeckých poznatcích a transparentnosti,

akční plán, čili kolem 80 legislativních zákonů cílených na zlepšení konzistentnosti předpisů Společenství, zahrnujících všechny aspekty systému produkce potravin „z pole na stůl“,

kontrolu a zlepšování různých dohod pro sledování začleňování zákonů Společenství

ustanovení zákona o spotřebitelských informacích (prostřednictvím označování produktů) a podporu komunikace se zákazníky,

mezinárodní dimenzi problému potravinové bezpečnosti (zejména v kontextu budoucnosti negociace WTO)

Jakmile to bude možné, Komise by ráda přijala reakci ze všech zainteresovaných míst (zvláště od Rady a Evropského parlamentu) na tuto knihu, což může přispět k efektivnějšímu programu legislativních opatření a vyřešení připravených úkolů a rychlejší finalizaci formálních návrhů.

Zdraví zvířat ovlivňuje obchod uvnitř EU

Rada potřebnou většinou přijala (při nesouhlasu Německa, Rakouska a Nizozemí) stanovisko k zdravotním problémům působícím na trh uvnitř společenství se skotem a prasaty.

Běžná direktiva umožňuje vytvoření počítačové databáze na shromažďování informací o skotu, prasatech a jejich pohybu. Pod vlivem současné situace si Komise dává za úkol přijetí vhodných pravidel, aby zajistila zprovoznění databáze i ohledně prasat. Ustanovení zákona, vytvořeného pro tuto databázi, vstupuje v platnost podle rozvrhu rozloženého na tři roky: od 31. listopadu 2000 bude probíhat registrace zemědělských provozů, od 31. listopadu 2001 budou sledovány přesuny zvířat z místa jejich narození a od 31. listopadu 2002 všechny přesuny zvířat ze všech ostatních farem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down