Ranní mrazíky na jižní Moravě zasáhly tento týden podle Svazu vinařů více než pětinu všech vinic. Bude to mít vliv na úrodu, škody svaz zatím nevyčíslil. Lokálně se značně liší. Nejvíce jsou postižené vinohrady v dolinách. Uvedl to výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. V některých částech regionu bylo pod nulou dnes a ve středu ráno. Na další dny už meteorologové počítají s vyššími teplotami.
Svaz odhaduje je, že mrazy zasáhly 20 až 30 procent všech vinic, nejlépe dopadlo Mikulovsko a Znojemsko. Hlavními postiženými oblastmi jsou podle Půčka Velkopavlovicko a Slovácko. Týká se to zejména míst, kde by vinice ani být neměly, tedy dolin.
Škody Půček zatím odhadovat nechtěl, teprve se ukáže, jak bude réva vinná regenerovat. Tam, kde vymrzne hlavní očko, které má obvykle dva hrozny, mohou vyrazit dvě podočka. Úroda je pak ale obvykle nižší.
Škody sčítají i vinaři ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. Průměrně se kvůli jarním mrazíkům sníží letošní úroda o deset procent. Jak uvedl ředitel bílovických Habánských sklepů Josef Svoboda, z osmi výhonků v zasaženém vinném keři pomrzly většinou tak tři. Když mráz zničí výhonek, který nese plod, na místě pak může vyrůst výhonek jiný, ale na něm už plod většinou nebývá, dodal.
Navzdory tomu, že Velkobílovicko patří k nejteplejším oblastem v ČR, občasným jarním mrazíkům se neubrání ani tady. O případných škodách pak rozhoduje lokace vinohradu. Chladný vzduch je těžší a drží se v nížinách, proto jsou největší škody tam. Ve výše položených vinicích ke škodám prakticky nedošlo, poznamenal Svoboda.*