Vláda schválila nařízení, podle něhož zemědělec, který předčasně odejde do důchodu v 55 letech a předá své hospodářství nástupci, obdrží od státu dávky financované státem a Evropskou unií. Dávky se skládají z ročního paušálu 75 tisíc korun a navíc ze 4500 Kč za každý předaný hektar půdy, nejvíce však za třicet hektarů, s tím, že horní limit renty činí 210 tisíc korun za rok. Toto vládní nařízení má zabránit tomu, aby se venkov vysídloval a byl usnadněn přechod zemědělského hospodaření z generace na generaci, uvedl Hugo Roldán z Ministerstva zemědělství ČR.
Dotace na předčasné ukončení zemědělské činnosti jsou součástí Horizontálního plánu rozvoje venkova, který ze čtyř pětin financuje Evropská unie, zbytek platí stát. Letos je celkově vyčleněno 95 milionů korun.
Nárok na podporu trvá do 75 let, poté farmář dostane starobní důchod. Při současném nároku na důchod i dávku se vyplácí dávka, jen pokud důchod převyšuje, a to ve výši rozdílu. Aby zemědělec podporu dostal, musí mimo jiné ukončit komerční zemědělskou činnost, při které obhospodařoval nejméně pět hektarů. Jeho aktivní hospodaření musí mít nejméně desetiletou historii, přičemž zemědělství pro něj představovalo aspoň 50 procent příjmu z podnikání. Nástupce musí být mladší 40 let a musí přijmout závazek hospodařit na převzaté farmě nejméně pět let.
Rozhodnutí kabinetu si pochvaluje tajemník Agrární komory Jan Záhorka. I on soudí, že opatření může pomoc k omlazení českého zemědělství. O předčasný konec hospodaření podle něj může mít zájem několik stovek farmářů ročně.
Jako podporu, která udrží lidi na venkově, hodnotí rozhodnutí vlády i tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek. Dodal, že vláda podle něj ale toto opatření slibovala už loni.