Sklady po loňské bohaté úrodě překypují nejen obilím, ale i řepkou. Vážně hrozí, že do žní vysoké zásoby této základní olejniny nezmizí. Nikoli nevýznamnou část by přitom mohli odčerpat domácí výrobci metylesteru řepkového oleje, pokud by ho dodávali na český trh. Bez dotací, s jejichž schválením vláda už od vstupu do Evropské unie otálí, jsou však schopni prodávat metylester pouze do Německa. Naděje zpracovatelů i pěstitelů řepky se proto upínají k této středě, kdy by se měla vláda znovu vrátit k podpoře bionafty. Ta má však v zemědělských kruzích i zaryté odpůrce.
Na začátek února načasovaly svou přímluvu za dotace na metylester řepkového oleje (MEŘO) u vládních činitelů zájmový svaz výrobců, tak pěstitelů olejnin. „Podporu bionafty by vláda měla už konečně schválit. Nejen proto, že nás čeká další úroda a před sklizní tu může zůstat až 300 či dokonce 400 tisíc tun staré řepky, ale i kvůli tomu, že jsou tu zpracovatelské kapacity, které se nevyužívají,“ upozorňuje ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf. Výrobny MEŘO jedou na částečný výkon jen díky tomu, že produkci vyvážejí do sousedního Německa.
Podle ředitele Sdružení pro výrobu bionafty Petra Jeviče se z loňské rekordní sklizně 950 tisíc tun řepky zpracovalo na MEŘO kolem sto tisíc tun. Zhruba 30 tisíc tun metylesteru vyrobených od září do konce minulého roku už bez podpory směřovalo na německý trh. „Vývoz by pokračoval i poté, kdyby stát začal vyplácet dotace na dodávky pro tuzemské odběratele. Nemálo by se tak ulehčilo trhu s řepkou,“ říká Jevič. Za první čtyři měsíce minulého roku, tedy před naším přistoupením k Evropské unii, se vyrobilo téměř 47 tisíc tun dotovaného MEŘO. Po vyčerpání jeho zásob směsná bionafta ze stojanů tuzemských čerpacích stanic téměř zmizela.
Proti zavedení dotací pro výrobce metylesteru, které nám jako dočasné řešení povolila Evropská komise, se loni v době sklizně řepky postavilo družstvo Agroodbyt a Zemědělský svaz ČR, které kritizovaly neúměrně vysoké podpory pro zpracovatele.
„Vzhledem k tomu, že nebylo schváleno vládní nařízení k bionaftě, nastal další pokles ceny řepky na českém trhu vyvolaný již snížením světové ceny. Následně se tady úplně zastavilo obchodování,“ připomenul ředitel svazu pěstitelů. Řepka dnes leží ve skladech výkupů a zásoby mají také ještě pěstitelé, přitom vývoz v podstatě stojí. Do konce uplynulého roku se podle Volfa prodalo za hranice jen asi 75 tisíc tun řepky, ovšem kolem 30 tisíc tun se na začátku sklizně přivezlo. „Při cenách, jaké nyní jsou, se vyvážet nedá,“ poznamenal.
Dopis předsedovi vlády i některým ministrům zaslali začátkem měsíce také představitelé agrární komory, zemědělského svazu, asociace soukromého zemědělství, svazu zemědělských podnikatelů a Agroodbytu. Představili v něm záměr zemědělců získat majoritu v Setuze prostřednictvím vznikajícího odbytového družstva pěstitelů olejnin. Jeho cílem je podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského soustředit zemědělce pěstující řepku na 120 až 160 tisících hektarech, tedy zhruba na polovině ploch v republice.
„Pomoc státu při privatizaci státního podílu v Setuze je jednou z posledních šancí, jak napravit chybu v oddělené privatizaci a restituci někdejšího zemědělsko-potravinářského komplexu,“ uvádějí šéfové nevládních organizací ve společném prohlášení vládním činitelům. Agrární lídři předpokládají, že zamýšlené majetkové propojení by zčásti financovali zemědělci a zčásti stát.
Zatímco dnes není jasné, jak to bude s bionaftou po letošní a příští rok, od roku 2007 by se mělo využívat v dopravě nejméně 200 tisíc tun MEŘO ročně. Od stejného data se mají jako příměs do pohonných hmot využívat také dva miliony hektolitrů bioetanolu ročně. Obě čísla stanoví nedávno schválené vládní nařízení, které zakotvuje rovněž závazek vyplývající ze směrnice Evropské unie dosáhnout do konce letošního roku dvouprocentní podíl biopaliv v dopravě. Alespoň částečně může zajistit splnění předpisu využívání směsné bionafty. „Pokud se v nejkratší době nevyřeší situace s její podporou, budeme hledat pomoc u příslušných orgánů EU,“ upozornilo Sdružení pro výrobu bionafty premiéra Stanislava Grosse.
O tom, že vláda projedná návrh nařízení na podporu výroby bionafty ve středu 23. února, informoval Hugo Roldán z tiskového oddělení ministerstva zemědělství. Program jednání vlády, zveřejněný na internetu, však tento bod opět neobsahuje.