Ministerstvo zemědělství připravuje kampaň, která by měla přilákat více dětí do zemědělských středních škol. Resort by chtěl zvýšit atraktivitu zemědělských oborů větším důrazem na jejich propojení s moderními technologiemi. Do budoucna by měl také usilovat o větší spolupráci těchto škol a učilišť s podniky. Uvedli to účastníci konference Zemědělské školství - budoucnost výzvy a řešení, která se dnes konala v Senátu.
Podobně jako v řadě dalších oborů mají zemědělské podniky potíže sehnat kvalitní absolventy. Zemědělských škol je podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy v ČR sice dostatek, ale jejich absolventi nakonec často pracují v jiných profesích. Podle ředitele odboru středního a vyššího vzdělávání a institucionální výchovy Ministerstva školství Petra Bannerta to v roce 2016 bylo 68,4 procenta absolventů zemědělských oborů.
Podle průzkumu, který loni udělala společnost Než zazvoní, je obraz zemědělství pošramocený stigmatem špinavé a těžké práce za málo peněz. Téměř polovina dětí údajně sice věří, že zemědělské školy mají zajímavé obory, většina jich ale střední zemědělské školy vnímá jako poslední volbu, kde není vysoká úspěšnost u zkoušek ani moderní vybavení pro studenty.
Zemědělství přitom podle náměstka resortu Pavla Sekáče v současnosti vyžaduje větší technické dovednosti. Precizní zemědělství je závislé na vyspělé technice a současný trend robotizace předpokládá i změnu výuky a struktury studentů, uvedl. A právě větší důraz na moderní technologie by podle něj mohl do zemědělských škol přilákat více žáků a zvýšit jejich kvalitu, myslí si.*
Více žáku můe přilákat jen vice peněz na platech.