Odbor zdraví zvířat Státní veterinární správy vypracoval leták shrnující základní fakta o africkém moru prasat a seznámil se všemi riziky a doporučeními pro chovatele. Je k dispozici i na internetových stránkách www.svcr.cz. Upozornil na to mluvčí veterinárního dozoru Josef duben v souvislosti s hlášením z Polska, že byly diagnostikovány dva případy onemocnění divokých prasat při severovýchodních hranicích Polska, s Litvou a Běloruskem.
Toto nebezpečné onemocnění, které prakticky vždy končí úhynem nakažených prasat, se pozvolna blíží od jihu k severu, přes území států Ruské federace a nyní ohrožuje z východu území Evropské unie. Na tuto skutečnost Státním veterinární správa ČR upozorňovala již v loňském roce, připomněl Duben.
V České republice se nevyskytuje klasický mor prasat již dvacet let a nikdo nestojí o to, aby sem byl zavlečen ještě nebezpečnější africký mor prasat. Při jeho objevení by bylo nutné postupovat stejně razantně, pokud ne ještě razantněji. Uzavřít chovy, nakažené chovy likvidovat – a to vše by znamenalo velké ztráty pro chovatele a byla by to i velká zátěž pro státní rozpočet, uvedl Duben.
Proto je podle něj na místě připomenout všem chovatelům i myslivcům následující zásady. Musí dodržovat zásady biologické bezpečnosti, to je zamezit kontaktu s divokými prasaty, používat podestýlku a manipulovatelný materiál ze zdrojů, které jsou zabezpečeny před kontaktem s volně žijícími zvířaty a dodržovat zákaz zkrmování kuchyňských odpadů. Myslivci musejí u ulovených zvířat sledovat, zda se u nich neprojevily příznaky onemocnění (malátnost, těžké dýchání, odmítání potravy, krvavý průjem, zvracení, cyanotická kůže), příznaky se podobají klasickému moru prasat, ale průběh je rychlejší. Patologicko-anatomické změny jsou – výrazné zvětšení sleziny na rozdíl od klasického moru prasat v mízních uzlinách, ledvinách a dalších vnitřních orgánech). Vzorky z nalezených uhynulých divočáků musejí myslivci odesílat na vyšetření do státních veterinárních ústavů.
Nákaza není podle Dubna přenosná na jiné druhy zvířat a ani na člověka. Vakcinace proti této nákaze není možná, jednak neexistuje, jednak ani není legislativou povolena, poznamenal.
Bezprostřední riziko zavlečení afrického moru prasat do ČR v současné době sice neexistuje, ale vzhledem k pozvolnému šíření přes řadu blízkých zemí a zejména s ohledem na pohyb zvířat a vozidel je třeba s tímto rizikem počítat, konstatoval mluvčí.*