07.06.2023 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rostlinolékařství je obor budoucnosti

Cílem soutěže Rostlinolékařství – obor budoucnosti je přivést mladé lidi, studenty středních, případně základních škol k zájmu o problematiku rostlinolékařství a ochrany rostlin, která hraje jednu z nejdůležitějších rolí v současném zemědělství. Tento obor nabízí širokou možnost uplatnění v praxi, ať už přímo v zemědělských podnicích, nebo v dalších oblastech hospodářství. Uvedl to předseda České společnosti rostlinolékařské Petr Harašta při slavnostním oceňování výherců sedmého ročníku této soutěže, které se uskutečnilo v Senátu v Praze.

Předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Michal Kučera ve svém příspěvku konstatoval, že rostlinolékařství přispívá k zajištění potravinové bezpečnosti, může pomoci chránit rostlin před různými škodlivými činiteli. Předseda předsednictva České akademie zemědělských věd Jan Nedělník zdůraznil, že bez rostlinolékařství zemědělství nemůže existovat. „Musí se totiž vypořádat s působením škodlivých činitelů,“ řekl. Podle něj jde o obor, který je dynamický a snoubí různé vědomosti. „Rostlinolékaři přitom chybí, praxe potřebuje terénní rostlinolékaře, potřebuje poradce, takže obor má velkou perspektivu,“ konstatoval. Senátor Herbert Pavera poznamenal, že za zhruba šest let se na Karvinsku otevře velký projekt, zahrnující několik obrovských velkokapacitních skleníků, kde se bude dělat výzkum rostlin, bude tam jak více než 2000 pracovních míst bude tam pravděpodobně i přírodovědná fakulta současné Moravskoslezské univerzity. Ředitel sekce osiv, sadby a zdraví rostlin Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Michal Hnízdil informoval o činnosti této organizace a tím, že jde o národní organizací ochrany rostlin v ČR. Inspektoři monitorují výskyt škůdců a původců chorob v rámci ČR nejen těch běžných, ale i těch méně běžných, takzvaných karanténních. „V případě, že zjistíme jejich výskyt, jsme povinni nařídit karanténu, omezení, zničení určitých druhů rostlin,“ popsal. Ústav plní i sanitární certifikaci rostlin, které jsou odesílány do třetích zemí a provádí kontroly dovážených zásilek. Na národní úrovni také povoluje přípravky na ochranu rostlin, a stanovují podmínky jejich používání a aplikace. Kontroluje i dřevěné obaly, které jsou také rizikem přenou. Hnízdil zdůraznil, že země čelí oteplování a změně klimatu a škůdci se tomu přizpůsobují mnohem rychleji než lidé. „Do České republiky se tak dostává řada nepůvodních škůdců a patogenů,“ dodal.  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down