18.05.2009 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

O významu očekávaných programů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a dalších aktuálních záležitostech jsme hovořili s viceprezidentem Agrární komory ČR Jindřichem Šnejdrlou.

Počátkem května byly spuštěny dlouho očekávané programy Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Budou opravdu výraznou pomocí při překonávání současné hospodářské krize? České zemědělství zažívá jedno z nejhorších období v novodobé historii. Sedláci nemají jedinou komoditu, na které by byli schopni vydělávat, a to tu ještě nikdy nebylo. Vždy byla alespoň jedna položka, která sanovala ztráty z jiných položek. Z toho plyne i výrazně zhoršená situace v toku financí u jednotlivých zemědělců. Dotace úroků samozřejmě zlevní úvěry. Důležitější však je podle mého názoru možnost uplatnit garanci jistiny úvěru. Výrazně se zlepší vyjednávací pozice a to je rozhodující.
Kolik zemědělců jich podle vás využije? Na tuto otázku je velmi těžká odpověď, vše bude záležet na dalším vývoji všech farmářských cen. Čím horší bude komoditní situace, tím vyšší bude počet žadatelů a naopak. Můj odhad je, že nabízené programy Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu bude využívat nadpoloviční většina zemědělců.
Projevilo se určité zpoždění ve schvalování těchto programů?
Zpoždění nebylo veliké a zemědělci si dle mého názoru s touto prodlevou bez problémů poradili.
Jaký byl přístup bank k zemědělcům, čekáte jeho zlepšení? Přes všechny negativní vlivy způsobené krizí, které se bezezbytku dotýkají i zemědělců, většina bank k nám přistupuje velmi korektně. Koneckonců zemědělci jsou bankami považováni za jedny z nejserioznějších klientů. Situace ve společnosti však jednoduchá není a banky se z logiky věci chovají daleko obezřetněji a nemalá část zemědělců by si bez pomoci státu na úvěry nesáhla.
Minulý týden jste jednali také o situaci na trhu s mlékem. Jak se podle vás vyvíjí? Porovnání březnové a dubnové ceny mléka by mohlo být signálem, že jsme si sáhli na dno. Chce se mi věřit, že by se mohlo jednat o bod zlomu. Zda-li tomu tak bude, či nikoliv, ukáže až květnová cena. To však nic nezmění na faktu, že sektor mléka je v hluboké krizi a tato krize se nevratným způsobem podepisuje a podepíše na poklesu stavu mléčného skotu se všemi negativními důsledky na celou zemědělskou soustavu. Krize v průběhu příštího roku s největší pravděpodobností odezní a my pak zjistíme, že se opakoval stejný scénář jako u prasat či cukrovky. V mléku a mléčných výrobcích se budeme muset spoléhat v nějakém procentu na naše sousedy. A Slováci či Poláci nebo Maďaři to určitě nebudou.
Jak hodnotíte to, že ministr zemědělství Jakub Šebesta uvažuje o znovuzavedení programu podpory školního mléka? Pokud nový pan ministr, a já věřím že ano, znovu zavede program podpory školního mléka, bude to pro české mléko jednoznačně pozitivní rozhodnutí. Nikdo z Agrární komory ČR nebyl schopen pochopit, proč jeho předchůdce tento program zrušil. Ne, že by to byl program, který by byl schopen mléko spasit, to určitě ne. Je to však jasný signál, který říká: mléko a mléčné výrobky jsou nedílnou součástí lidské výživy pozitivně působící na zdraví občanů a stát si tuto skutečnost uvědomuje. Kde jinde, než ve školách formou dotace mléčných výrobků tento signál prezentovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down