23.09.2008 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

O možnostech zvýšení rozpočtu jsme hovořili s předsedou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jiřím Papežem.

Je podle vás šance, že by vláda mohla zvýšit prostředky rozpočtu ministerstva zemědělství pro příští rok? Návrh státního rozpočtu na příští rok zatím vláda nedoprojednala, takže určitá naděje ještě je. Ale po vyjádření ministrů jsem spíše skeptický a ten původní návrh, který připravilo ministerstvo financí se asi příliš měnit nebude a přijde takto do sněmovny.
Škrty v návrhu rozpočtu v resortu zemědělství dopadnou nejvíce do přímých plateb. Mohou se nalézt prostředky pro jejich maximální možné dorovnání v rámci resortu? Jsem si vědom toho, že top up jsou důležitou součástí dotací, které putují do zemědělství. Jestliže však vláda schválí návrh zákona o státním rozpočtu v té podobě, jak byl navržen, manévrovací prostor pro náš výbor už bude velmi malý. Budeme chtít diskutovat také o struktuře národních plateb, protože to je téma, které nám v zemědělském výboru přísluší více než diskuse o celém výdajovém a příjmovém rámci státního rozpočtu. Obávám se však toho, že pokud bude chybět velký objem finančních prostředků, tak s tím ani v poslanecké sněmovně moc neuděláme, byť se samozřejmě diskutovat bude. Neříkám v tuto chvíli, že dveře jsou zavřené, dveře k diskusím jsou vždy otevřené. Ale manévrovací prostor se bude zužovat. Nevíme, v jaké podobě státní rozpočet do sněmovny přijde, takže potom bude asi ta debata aktuálnější.
Budete diskutovat i o výši národních dotací? Národní dotace, alespoň pokud mám informace a pokud to tak dopadne ve vládě, by měly zůstat ve stejném objemu jako v letošním roce. U nich můžeme diskutovat o skladbě, struktuře a o případném přesunu prostředků mezi jednotlivými programy. Musíme zvážit, a to bude asi hlavním tématem těchto debat, jestli národní dotace ponecháme v té podobě a výši, v jaké jsou, nebo zda by nestálo za úvahu část prostředků ještě přesunout do přímých plateb a zvednout je tak o procento. Může to být jedno z témat diskuse jak v zemědělském výboru, tak i s odbornou veřejností.
Navíc jsem ještě zvědav, jestli dojde k nějaké dohodě o top up. Zda by přímé platby měly být vypláceny na zemědělskou nebo ornou půdu.
Čemu byste dal přednost? Já jsem spíše příznivcem toho, aby platby byly rovnoměrné pro všechny, to znamená na zemědělskou půdu. Vím, že stanovisko vedení Agrární komory ČR je jiné, spíše doporučuje přímé platby rozdělovat na ornou půdu. Já jsem na druhou stranu včera dostal usnesení krajské agrární komory z Plzeňského kraje, které s tímto názorem nesouhlasí. Naopak prosazuje, aby tyto platby směřovaly na zemědělskou půdu, což si myslím, že by bylo opravdu spravedlivější.
Jaké další zákony kromě návrhu státního rozpočtu na příští rok bude zemědělský výbor v nejbližší době ještě projednávat? V nejbližší době nás čeká projednávání novely zákona o zemědělství a o Státním zemědělském intervenčním fondu, to je poměrně obsáhlý materiál. Novela je víceméně technická, ale stejně očekávám zajímavé diskuse. Pak to bude významný návrh zákona o vypořádání majetkových podílů, na něž vznikl nárok v souvislosti s transformací zemědělských družstev. To bude zákon, u něhož očekávám bouřlivé politické diskuse. Snad jen poznámku. Je mi smutno z toho, že celý transformační proces stále ještě není ukončen téměř dvacet let od pádu komunistického režimu. Další významný zákon, který nás v nejbližší době čeká je novela zákona o prodeji státní zemědělské půdy. Na této novele se pracuje již poměrně dlouho a jsem sám zvědav, v jaké podobě projde vládou. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down