Rozhovor týdne

S Jiřím Motyčkou, výkonným ředitelem Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR, jsme hovořili mimo jiné o připravované novela veterinárního zákona.

Jak hodnotíte návrh novely veterinárního zákona?

V současné době je stav takový, že jak veterinární lékař, tak chovatel se často dostávají do rozporu s platným zněním zákona. Současné znění zákona definuje poměrně podrobně celou škálu činností, které považuje za odbornou veterinární činnost, kterou může vykonávat pouze osoba odborně způsobilá podle veterinárního zákona (paragraf 58). 

Mohl byste to konkretizovat?

Jako příklad je možné uvést měření teploty zvířete, jedná se o diagnostiku zdravotního stavu, podávání léčiv na předpis a mnoho dalších činností, které běžně chovatel u svých zvířat zajišťuje. Novela napravuje tyto nesrovnalosti. Přijetím novely se přiblížíme běžnému stavu v ostatních zemích Evropské unie.  

Považujete za přínosné, že chovatelé budou moci sami injekčně podávat léčiva zvířatům?

Injekční aplikace léčiv je mediálně zneužívána jako strašák a nebezpečí ohrožení bezpečnosti potravin. Je to zcela chybná interpretace. Postup je takový, že chovatel, pokud zjistí, že je zvíře nemocné, ukládá mu veterinární zákon zajistit jeho léčbu, tedy zavolat veterinárního lékaře. Ten určí diagnózu, stanoví postup léčby a může pověřit chovatele aplikací léčivého přípravku, která může být formou injekční aplikace, což je již dnes běžná praxe.  Podle současného znění zákona se veterinář i chovatel dopouští protiprávního jednání.*

Celý text rozhovoru je v týdeníku Zemědělec č. 47

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down