16.11.2009 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

S Františkem Winterem, předsedou Národní sítě místních akčních skupin ČR jsme hovořili o zapojení zemědělců v místních akčních skupinách.

Minulý týden na semináři, pořádaném Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů, se mimo jiné hovořilo o možnostech zapojení zemědělců do místních akčních skupin (MAS). Jak jsou v nich farmáři vůbec zastoupeni? Každá místní akční skupina to má jinak.Například naše MAS Horní Pomoraví je na zemědělcích založena. Zakládali ji jako zemědělští podnikatelé, první jsem oslovil svoje kolegy zemědělce, pak pár obcí a několik neziskových organizací a myšlenka MAS byla na světě. Není to ale stejné po celé republice. Vím, že některé místní akční skupiny měly problém zemědělce do MAS vůbec dostat. Vzhledem k tomu, že je možné čerpat peníze na projekty do dvou milionů korun, tak pro některé zemědělské podniky, hlavně ty velké, to nemá žádný význam. Neshledali tak nic přínosného na tom, aby vstoupily do MAS. Většinou jsou členy MAS pouze drobní zemědělci, kterým případný projekt do dvou milionů korun určitě může pomoci.
Co by do MAS mohlo více přilákat zemědělce? Pro menší zemědělce by mohlo být přínosem financování projektů do dvou milionů korun. To je jedna věc, druhá věc je potenciál projektových manažerů. Ten by mohl být přínosem i pro větší podniky, které zpracovávají projekt, na nějž žádají dotaci. Kdyby využily manažerů v MAS, tak je projekt vyjde na polovinu financí – možná ještě méně, než pokud využije služeb nějaké externí agentury. Právě v tom spatřuji další potenciál MAS, že díky kvalitním projektovým manažerům mohou dosáhnout i na jiné dotace než jen z Leaderu. Navíc každý člen místní akční skupiny má v rámci organizace hlasovací právo a možnost něco změnit ve svém regionu, tím, že se podílí na přípravě a realizaci rozvojové strategie.
Neočekáváte, že zemědělci, kteří neuspěli s žádostmi o podpory svých projektů v ose I., například u modernizace podniků, to budou zkoušet získat finanční prostředky prostřednictvím osy IV. Leaderu? Pokud se zemědělci stanou členy MAS, mají velkou šanci čerpat právě z Leaderu. Je pravda, že kvůli převisu poptávky v jiných osách, očekáváme větší zájem malých farmářů o členství v MAS.
Jaká je úspěšnost projektů? Záleží na finanční alokaci pro jednotlivé priority rozvojové strategie v území (výběr vhodných Fichí) a především na kvalitě projektů. Výhodou je, že projekty vybírá komise ze členů MAS, lidí, kteří danou oblast znají a mohou posoudit, jestli bude podpořený projekt přínosem pro danou oblast, nebo je to jen projekt pro projekt.
Jak vy sám jste se k MAS dostal? Poměrně dlouhou dobu jsem byl místopředsedou Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio a za tuto neziskovou organizaci jsem se dostal do Irska – kolébky programu Leader. V Irsku mě formy podobné našim místním akčním skupinám neskutečně nadchly a dal jsem se do zakládání MAS. V současnosti má naše MAS Horní Pomoraví 97 členů, což je poměrně dost.
Kolik působí v ČR vlastně místních akčních skupin? V rámci České republiky působí asi 155 místních akčních skupin, z toho 116 je členem národní sítě. MAS zahrnují 4502 obcí a měst, to je 72 procent z celkového počtu měst a obcí ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down