Rozšíření Evropské unie by zvýšilo výdaje jejího rozpočtu v zemědělské oblasti pro prvních deset kandidátských zemí o devět až 11 miliard eur ročně.
Na semináři České zemědělství a EU to uvedl ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha.
Odhadované číslo pochází z posledních studií institutu IAMO v Halle a Univerzity Gottingen. Doucha uvedl, že výdaje do zemědělství představují v unii bezmála polovinu jejího rozpočtu.
EU nyní v rámci Agendy 2000 snižuje intervenční ceny a zvyšuje kompenzace a podpory rozvoje venkova a ochrany životního prostředí. "Jakmile přijde první vlna rozšiřování (unie), bude muset zřejmě přijít revize Agendy," dodal Doucha. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je odhad produkčních podpor v ČR proti EU poloviční.
Celní ochrana v oblasti zemědělských produktů je podle Douchy v ČR nižší až 2,5krát. Rozdíl mezi českým zemědělstvím a EU je také v podílu celkových zemědělských podpor na hrubém domácím produktu. Zatímco v ČR to bylo vloni 1,9 procenta, v EU 1,5 procenta. Předností českého zemědělstvím pro vstup do EU je například míra vzdělání či flexibilita pracovníků v sektoru. Nevýhodami je například méně efektivní podniková struktura. "Malý počet velkých podniků obhospodařuje rozhodující část zemědělské půdy," řekl Doucha. Dalším problémem je podle něj roztříštěnost zájmů českých zemědělců.