Připravované rozšíření dolu Turów v Polsku ohrožuje zásoby pitné vody na Liberecku, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci vodáren. Zejména v obcích v oblasti Frýdlantu, Hrádku nad Nisou a Chrastavy už dnes studně a potoky vysychají a s prohloubením dolu se to podle odborné studie bude zhoršovat. Studie poukazuje na to, že na řešení akutního nedostatku pitné vody pro 30 000 lidí bude v nejbližších letech třeba miliarda korun, a pokud se naplní černé scénáře, pak stamiliony navíc. Obce i vodárenské společnosti chtějí, aby s financováním pomohl stát. Samy na to peníze nemají, znamenalo by to výrazně zdražit vodu.
Vodárenské společnosti musejí řešit problém, který nezavinily, a zajistit obyvatelům příhraničí pitnou vodu, řekl David Votava ze Severočeské vodárenské společnosti (SVS). Zajistit bude třeba nové zdroje vody, postavit přivaděče a nové vodovody a také úpravny. Pro Frýdlantskou vodárenskou společnost (FVS) to představuje v první fázi investici téměř za 600 milionů korun, možná i dalších 300 milionů. Jak vysvětlil náklady ředitel společnosti Petr Olysat, bylo by nutné přivést na Frýdlantsko vodu z opačné strany Jizerských hor. Severočeská vodárenská společnost vyčíslila náklady na vodu pro regiony Hrádku a Chrastavy na 400 milionů.
Vodárenské společnosti i starostové žádají vytvoření samostatného vládního dotačního programu, z něhož by bylo možné čerpat až 100 % potřebných peněz na investice, které obyvatelům postiženého území zajistí pitnou vodu. Evropské dotace nejsou podle Votavy řešením, z nich lze získat 45 %. Zbylé náklady by v takovém případě znamenaly výrazné zdražení vody pro odběratele. Projekty navíc řeší jen zásobování pitnou vodou, nedokážou nic změnit na faktu, že krajina v postižených oblastech bude stále víc vysychat. Podle starostů by proto měl stát vymáhat kompenzace po polské straně. Obce ani kraj tuto možnost nemají, pro Polsko nejsou partnerem.*