Rumunský přístav Konstanca díky Ukrajině loni vyexpedoval rekordní objem obilí

Rumunský černomořský přístav Konstanca loni vyexpedoval rekordních 36 milionů tun obilí, což představuje meziroční nárůst o 50 procent. Ukrajina, pro kterou je přístav největší alternativní exportní trasou, se na tomto objemu podílela zhruba 40 procenty. S odkazem na sdělení správy přístavu o tom dnes informovala agentura Reuters.

Export obilí přes přístav Konstanca stále stoupá

Předchozí rekord přístavu Konstanca mírně přesahoval 25 milionů tun obilí. Ukrajina loni prostřednictvím tohoto přístavu vyvezla zhruba 14 milionů tun obilí, což představuje nárůst skoro o dvě třetiny z předloňských 8,6 milionu tun.

Rumunská Konstanca se stala důležitým přístavem pro export ukrajinských zemědělských plodin, které se tam přepravují s využitím železnice, nákladních aut či menších lodí plujících z ukrajinských říčních přístavů Reni a Izmajil. Rusko po vpádu svých vojsk na Ukrajinu z 24. února 2022 na měsíce zablokovalo ukrajinské černomořské přístavy. Díky dohodě zprostředkované OSN a Tureckem Ukrajina mohla od léta 2022 zemědělské produkty přes Černé moře vyvážet, loni v srpnu však Moskva od dohody odstoupila a začala útočit na přístavní infrastrukturu na jihu Ukrajiny. Kyjev následně jednostranně určil koridory pro bezpečnou plavbu nákladních lodí a podle agentury DPA s pomocí protilodních střel a námořních dronů v Černém moři úspěšně drží dál plavidla ruského námořnictva. Objemy vývozu z Ukrajiny jsou však stále hluboko pod bilancemi z let před ruskou invazí. Rusko navíc část ukrajinského pobřeží obsadilo, zejména přístavní města Mariupol a Berďansk u Azovského moře.*

Přístav s jeřáby

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down