Rybáři se před Velikonocemi obávají sníženého odbytu. Každoročně vyváží před svátky do zahraničí stovky tun ryb, mezi březnem a dubnem jde zhruba o 1600 tun. Letos je ale poptávka kvůli pandemii a vládním nařízením výrazně nižší, zavřené jsou restaurace, hotely nebo catering, na hraničních přechodech jsou pak dlouhé čekací lhůty. Kvůli uzavření pultového prodeje klesl také zájem v českých supermarketech, sdělil ředitel Rybářského sdružení ČR Michal Kratochvíl. Prodej je ale stále možný na sádkách nebo ve specializovaných prodejnách, připomněl.
Velikonoční poptávku po rybách pokrývají jarní výlovy rybníků. Na sváteční stůl kapr nebo jiná sladkovodní ryba odedávna patří. "Tradice velikonočního kapra se v některých rodinách, obzvlášť v rybníkářských oblastech, dodržuje dodnes. Kapr jako zdroj postního jídla byl už před mnoha staletími chován v klášterních rybníčcích, odkud se jeho chov rozšířil i do šlechtických a městských rybníků. Na našem území ještě za první republiky patřil kapr k oblíbeným pokrmům v době předvelikonočního půstu," řekl Kratochvíl. Množství snězených kaprů bylo tehdy podle něj jen o málo nižší než na Vánoce.
Zájemci o čerstvé nebo čerstvě zpracované ryby si mohou své rybáře najít prostřednictvím ministerského webu.
Zánětům plic souvisejícím s nemocí covid-19 může podle Státního zdravotního ústavu pomoci předcházet rybí tuk a vitamin D. Navýšení jejich hladiny v těle může trvat šest týdnů až šest měsíců, uvedl na webu profesor Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ. Doporučuje se minimálně 250 až 500 miligramů mastných kyselin pro zdravého dospělého denně. Pro zvýšení omega-3 indexu je vhodná dávka až dva gramy.*