Sadař Jaroslav Nevole ze Svinčan na Pardubicku se proti nepřízni počasí brání protikroupovým dělem. Rázovou vlnou rozmělní kroupy na sníh nebo déšť. Jak řekl, letos ho použil sedmkrát a kroupy sady nepostihly. Před dvěma lety sadař přišel kvůli krupobití téměř o celou úrodu jablek a dalšího ovoce, což mu způsobilo milionové škody.
Sítě proti kroupám jsou podle sadaře drahé, na jeden hektar vyjdou až na 400 000 korun. Rázové dělo ho stálo 1,2 milionu korun a ochrání mu na 120 hektarech tři čtvrtiny stromů.
Dělo je velký zelený kontejner s trychtýřovým komínem. Rázové vlny vytváří s pomocí acetylénu, který je v tlakových lahvích. Vzduchové dmychalo vžene acetylen do spalovací komory v komíně, elektrická jiskra pak odpálí dělo.
Sadař zařízení ovládá přímo na místě nebo s pomocí textové zprávy. Počasí sleduje na internetu, když hrozí krupobití, spustí ho. Dělo vydá ránu kolem 130 decibelů, ve vesnici se hluk sníží asi na polovinu.
K dělu existuje i meteorologický radar, který odpaluje rány sám, ale ten byl pro sadaře už moc drahý. Ve vesnici se dá hluk přirovnat jako z těžké nákladní dopravy, poznamenal.
Sadař hospodaří na 120 hektarech, na 70 hektarech má jablka, většinou odrůdy Idared, Jonagold, Gloster nebo Gala, konzumenti nejvíc preferují červená a sladká jablka. Kromě toho Jaroslav Nevole pěstuje třešně, višně, hrušky a švestky.
Letos měl vynikající úrodu třešní, průměrnou u višní, slušnou úrodu jablek, horší to bylo se švestkami a hruškami. Oproti jiným sadařům letos ještě dopadl dobře, míní sadař. V celé Evropě je letos asi o čtvrtinu méně ovoce, výkupní pěstitelské ceny jsou proto lepší, dodal.*