Přibližně šest až sedm procent celkových nákladů potřebných na dosažení úplného souladu vybraných oblastí zemědělství se standardy EU by mohl zaplatit
program Sapard.
Vyplývá to z Plánu rozvoje zemědělství a venkova ČR na období 2000 až 2006, který schválila EU a který vládě pro informaci poskytl ministr pro místní rozvoj. Investice v rámci podporovaných projektů mají směřovat ke zlepšení podmínek v chovu prasat a skotu, zlepšení skladování ovoce a zeleniny a do výstavby skladovacích kapacit pro vedlejší produkty chovu zvířat. Během sedmi let existence Sapardu může být v ČR realizováno 120 až 150 projektů rekonstrukcí stájí pro skot a 240 rekonstrukcí stájí pro prasnice.
Program by mohl podpořit také pět projektů rekonstrukcí skladovacích kapacit pro ovoce a zeleninu v průměru na 12 tisíc tun. Peníze ze Sapardu by mohly směřovat také na výstavbu 200 až 220 skladovacích kapacit pro kaly z průměrně velkého stáda 500 krmných prasat. Projekty, které se o dotace v rámci Sapardu budou ucházet, mají mít náklady v rozmezí od 300 tisíc do 50 milionů korun.
Podpora EU je limitována 75 procenty, zbytek musí tvořit národní zdroje. Podnikatelské subjekty jako příjemci pomoci musejí uhradit nejméně 50 procent celkových nákladů z vlastních zdrojů. Částku do 20 milionů korun mohou získat projekty vedoucí k lepšímu zpracování a marketingu zemědělských produktů a produktů rybolovu, kde by se prostředky Sapardu mohly uplatnit u 400 až 600 projektů během sedmi let. Až deset milionů korun mohou inkasovat zpracovatelské podniky jako dotaci pro zlepšení struktur pro kontrolu kvality potravin. Další prostředky mají z programu Sapard směřovat na melioraci a pozemkové úpravy, rozvoj vesnic a venkovské infrastruktury či zlepšení odborného vzdělání.