Sasko na východě u hranic s Polskem a Českou republikou zahajuje intenzivní odlov divočáků, chce tak zabránit šíření nákazy africkým morem prasat (AMP). Proti této virové infekci, která se do Německa dostává z Polska, neexistuje vakcína, nakažená zvířata se neléčí a musejí se usmrtit. Podle saské ministryně sociálních věcí Petry Köppingové, která má na starosti i zdravotnictví a potírání infekčních chorob, už v boji s morem není jiné řešení, než radikálně snížit stavy černé zvěře.
"Bez snížení počtu divokých prasat nedostaneme mor pod kontrolu. Infekce by tak dál ohrožovala zemědělské chovy prasat, proto musíme přikročit k tvrdým opatřením," řekla Köppingová k začínajícímu intenzivnímu lovu. Saské ministerstvo sociálních věcí na něj do jara nadcházejícího roku uvolnilo 1,5 milionu eur (37 milionů Kč). Peníze myslivecké spolky využijí ke stavbě posedů, nákupu pastí a organizaci lovů.
V plánu je v okresech Zhořelec (Görlitz), který sousedí s Českem a Polskem, a Budyšín (Bautzen), se kterým Česko rovněž sdílí hranici, provést do nadcházejícího jara až 60 honů. Čtyřicítka z těchto honů bude rozsáhlá, počítá se u nich s takzvanou naháňkou, kdy asi 50 lovcům bude zvěř nahánět asi dvacítka honců s loveckými psy.
Zemský svaz myslivců kvůli tomu hledá nejen lovce, ale i dobrovolníky, kteří s hony sice nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by pomoci jako honci. Hlásit se mohou přes portál, který se věnuje tažení Saska proti africkému moru prasat.
Kolik přesně divokých prasat v Sasku žije, svaz myslivců neví. Uvádí ale, že se zvěř velmi rychle množí, což usnadňuje šíření moru. Svaz rovněž uvedl, že se chce zaměřit na chytání divočáků do síťových pastí, které si kvůli tomu zakoupil ve Spojených státech.*