Sbírka potravin letos vynesla rekordních 1213 tun zboží, v listopadu 718 tun

V letošním jarním a podzimním kole sbírky potravin se dohromady vybralo 1213 tun zboží. Je to nejvíce za desetiletou historii sbírky. V listopadovém podzimním kole se i s on-line sbírkou vybralo rekordních 718 tun zboží, z toho 72 tun drogistického zboží. Hlavní část sbírky se konala 11. listopadu, kdy mohli lidé darovat potraviny a další zboží ve více než 2000 prodejnách po celém Česku. On-line mohli lidé darovat do úterý. Vybrané zboží putuje do skladů potravinových bank, které ho poté rozdělují s pomocí neziskových organizací mezi potřebné. V tiskové zprávě to uvedly Česká federace potravinových bank a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR), které sbírku organizují.

sbírka potravin

Potravinové banky

Předseda federace potravinových bank Aleš Slavíček poukázal na to, že do sbírky se zapojilo přes 5000 dobrovolníků, mezi nimi i zaměstnanci obchodů a například skauti, studenti nebo sokolové. Zájem o sbírku byl podle něj enormní. "Češi pomohli, ať už osobním darováním v rekordním počtu 2051 prodejen, nebo prostřednictvím 14denní on-line formy," doplnil.

Potravinové banky podporují například matky samoživitelky, seniory nebo lidi v tíživé sociální situaci. Slavíček již dříve uvedl, že loni podpořily 300 000 lidí a poptávka po jejich službách stále roste i vzhledem k tomu, že na hranici chudoby je v Česku okolo milionu lidí.

Tranlivé potraviny a drogistické zboží

Ve sbírce potravin se sbírají hlavně trvanlivé potraviny nebo drogistické zboží. Toho se letos vybralo také nejvíce v historii sbírky. Do skladů potravinových bank denně míří i svozy potravin z obchodů. Od roku 2018 mají obchody nad 400 metrů čtverečních ze zákona povinnost darovat potraviny, které jsou poškozené, ale stále bezpečné. Od letošního července mohou charitám darovat zbylé jídlo restaurace. Loni se podle Slavíčka zachránilo 11 300 tun potravin, tedy asi 20 milionů porcí jídla.

Federace potravinových bank má ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) po republice také výdejny potravin pro potřebné v centrech měst. Jde o model, kdy dobrovolník z potravinové banky distribuuje čerstvé potraviny z prodejen tak, aby se nezkazily. Podle Slavíčka je aktuálně zhruba deset takových míst v každém kraji a stále se rozrůstají.

Podle statistik SOCR se letos z obchodů do bank dovezlo v pravidelných svozech za celý rok asi 13 milionů porcí jídla v hodnotě 60,5 milionu Kč. V roce 2020 to bylo sedm milionů porcí za asi 28 milionů korun. Prezident svazu obchodu Tomáš Prouza poznamenal, že za deset let spolupráce se vybudoval promyšlený systém distribuce ve spolupráci s obchody. "Systém darování i sbírky potravin budeme nadále rozvíjet a pevně doufám, že i stát tento úspěšný systém podpoří nastavením stejných pravidel pro darování drogerie, textilu či nábytku, jaká platí pro darování potravin," doplnil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down