Desetitisíce nových vzorků dnes byly uloženy do největší světové banky rostlinných semen, která se nachází na norském arktickém souostroví Špicberky. V podzemním komplexu je nově zastoupen více než milion druhů rostlin, přičemž nějakou plodinu dodal skoro každý národ světa, napsala agentura Reuters. Mezi přírůstky sbírky byl druh kukuřice posvátný pro severoamerický indiánský kmen Čerokíů nebo exempláře poskytnuté britským princem Charlesem.
V betonovém skladu u obce Longyearbyen dnes přibylo více než 60 000 vzorků od 35 národních a mezinárodních institucí, informovala agentura AFP. Semena se tam ukládají už několik let mimo jiné s cílem zajistit přežití rostlin pro případ, že by přírodu zdevastovala jaderná válka či jiná pohroma globálních rozměrů.
Mezi nově přijatými vzorky jsou odrůdy základních zemědělských plodin, jako jsou již zmiňovaná kukuřice, rýže či pšenice, ale také divoce rostoucí květiny či stromy.
Britské Královské botanické zahrady v Kew darovaly semena květin nasbíraná na pozemku u venkovského sídla prince Charlese severovýchodně od města Bristol. Indiánský kmen Čerokíů zase zásoby skladované v teplotě kolem minus 18 stupňů Celsia rozšířil o vzorky fazolí, tykví či kukuřice, které zástupci tohoto národa říkají "bílý orel". V jejich očích je to nejposvátnější odrůda kukuřice, uvedla AFP.*