Sdružení Krajina se druhým rokem zabývá přípravou osiva pro louky Žďárských vrchů, aby byly pestřejší a víc kvetly. Do letošního sběru semen tří desítek druhů trav a bylin tradičně rostoucích na tomto území se zapojilo 19 lidí. Sdružení letos také udělalo první pokusné výsevy, začínají se ozývat zájemci o osivo. Cesta ke stabilní produkci ale ještě potrvá několik let, sdělil Tomáš Blažek ze sdružení.
Podle sdružení by bylo vhodné obohacovat travní směsi o kvetoucí byliny a méně rozšířené druhy trav, jako jsou například hvozdík kropenatý, zvonky, kokrhel menší, chrpa luční, chrastavec rolní nebo tráva bika ladní. Vloni sbírali sběrači semena 20 druhů rostlin na zachovaných původních loukách.
"Ta byla využita většinou pro výsevy v takzvané matečnici, což je vlastně kus pole, který slouží k další produkci osiva," uvedl Blažek. Část semen sdružení použilo k namíchání směsi pro pokusné výsevy u Nového Veselí a Kuklíku. "Jak se nově vyklíčeným rostlinám na pokusných plochách daří, sledujeme společně s botaniky ze Správy CHKO, která tyto výsevy také finančně podporovala," uvedl Blažek.
Zemědělci podle sdružení mohou čerpat dotace na zatravnění svých pozemků druhově bohatou směsí osiva, žádají to i ochránci přírody. Osivo ale na trhu chybí. Sdružení ho začalo připravovat ve spolupráci se Správou CHKO Žďárské vrchy, Českým svazem ochránců přírody a společností Agrostis, která se obnovou trávníků zabývá.
Podobnou cestou se v Česku vydalo víc organizací. Nejdál jsou zřejmě v Bílých Karpatech, kde už regionálně původním osivem zatravňují desítky hektarů ročně. Podle Blažka tyto organizace připravují společný větší projekt, na který by chtěly dostat dotaci z unijního programu LIFE. Jestli projekt vznikne a uspěje v evropské konkurenci, podle sdružení ukáže příští rok.*