12.12.2005 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Se žádostí o dotace nebudou otálet

Vedení Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu ujišťuje, že se v příštím roce obejde bez dotace ze státního rozpočtu a jeho podpory to neomezí. Jistota je jistota, říkají si přesto v Zemědělském družstvu Okříšky na Třebíčsku a dotaci úroků z úvěru na soustavu strojů za nejméně deset milionů korun si chtějí vyřídit hned po Novém roce.

Už více než sto milionů korun investovalo ZD Okříšky do modernizace své výroby a do provozu s pomocí Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Jeho programů začalo využívat hned od roku 1994, kdy fond vznikl.
„Je to vynikající pomoc pro lidi, kteří to myslí se zemědělstvím vážně. Vím, že peníze půjčené od banky budu muset vrátit a tomu musím své chování přizpůsobit,“ říká předseda družstva inženýr František Halásek. U bank je družstvo dobře zapsané, takže si nemůže stěžovat na nedostupnost úvěrů. Pozitivní jsou i nižší úrokové sazby v poslední době.
Vyrábějí to, na co mají odbyt
Družstvo si udržuje klasickou zemědělskou výrobu s vyváženou rostlinnou a živočišnou produkcí. Hospodaří na 3417 hektarech zemědělské půdy. Mezi plodinami na orné půdě, která představuje 2840 hektarů, převažují s 57procentním zastoupením zrniny, necelou třetinu si drží krmné plodiny, asi na jedenácti procentech plochy pěstují olejniny a len. Zaměření chovu skotu, jehož celkové stavy se pohybují kolem 2500 kusů, je přizpůsobeno přírodním podmínkám. V nižších polohách má hlavní slovo produkce mléka, ve vyšší oblasti převažuje extenzivní chov masného skotu. Počet prasat, do jejichž chovu družstvo v minulých letech významně investovalo, je kolem 4500 kusů.
Předseda Halásek rád zdůrazňuje, že družstvo nespoléhá na stát a vše, co vyrobí, si dokáže samo prodat. Nechápe totiž, jak někdo může pěstovat obilí, aniž by pro něj měl zajištěný odbyt a jako na spásu pak čeká na zahájení intervenčního nákupu.
Moderní stroje nahrazují úbytek lidí
„Celá rostlinná a živočišná výroba funguje za předpokladu solidního mechanizačního vybavení, které jednak usnadňuje a zrychluje manipulaci s produkty a hnojivy a jednak snižuje nároky na pracovní síly,“ zdůrazňuje inženýr Halásek. Nové technologie podle něho potřebují nahradit přirozený úbytek lidí, protože během pěti let odejde do důchodu asi 27 lidí, z toho dvanáct ze živočišné výroby. Družstvo, jehož roční obrat je nad sto milionů korun, nyní zaměstnává zhruba 135 pracovníků.
Stroje podnik pořizuje buď na leasing, nebo s pomocí bankovních úvěrů. Podporu PGRLF využil v minulých letech například při nákupu dvou kombajnů John Deere a traktoru stejné značky. Letos si družstvo půjčilo přes dva miliony korun na teleskopický nakladač JCB 540, od fondu dostane v tomto případě celkovou dotaci téměř 294 tisíc korun.
Inženýr Halásek vůbec nelituje, že nákup strojů se příští rok nebude podporovat z operačního programu. „My jsme se o tyto dotace nikdy ani nehlásili. Z pohledu odpisů je to nevýhodné financování, když si můžete odepsat jen polovinu nákladů,“ vysvětluje. Využít operační program podle něho stojí za to jedině u náročných investic do staveb, třeba kolem dvaceti milionů korun. Ucházet se o podporu na vybudování jímky na kejdu ve výši dva miliony je zkušenost, kterou by družstvo už nikdy nezopakovalo. „Když získání dvou milionů korun věnujeme dva měsíce práce, je to velmi neefektivní,“ poznamenává předseda.
Oblíbené programy
Nejrozsáhlejší investiční akcí, kterou ZD Okříšky pomohl financovat PGRLF, byla rekonstrukce kravína před jedenácti lety přesahující sedm milionů korun. Celkem podnik čerpal za dobu působení fondu 100,9 milionu korun, přitom PGRLF poskytl garance ve výši 27,6 milionu korun a dotace přes 17 milionů korun. Téměř každý rok družstvo využívalo provozní úvěry podpořené fondem, po jejich zrušení po našem vstupu do Evropské unie se hlásí do programu Vyrovnání úrokového zatížení. Na financování provozu si touto cestou zajistilo od roku 1994 asi 42 milionů korun. Podnik čerpá také dotace na pojištění, a to jak na rostlinnou produkci, tak hospodářská zvířata. O tom, že by se ucházeli o podporu z programu Půda, v Okříškách neuvažují.
Ze 32 úvěrů, na nichž se dotováním úroků podílel PGRLF, jich dvanáct družstvu poskytla Česká spořitelna a stejný počet Komerční banka. Dalšími ústavy, s nimiž zemědělský podnik spolupracuje, jsou Citibank, GE Money a letos poprvé také Volksbank.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down