Vlády by měly zpoplatnit emise oxidů uhlíku a přestat spoléhat na fosilní paliva. Řekl to dnes na klimatické konferenci v Bonnu generální tajemník OSN Antonio Guterres. Pokud mají být naplněny cíle pařížské dohody z roku 2015, bude podle něj třeba dál rozvíjet trhy pro obchod s emisemi. Na konferenci promluvili i německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.
Bonnské konference se od 6. do 17. listopadu účastní zástupci téměř všech zemí světa. Má přinést pokrok v naplňování pařížské dohody, která usiluje o to, aby se díky omezení emisí skleníkových plynů podařilo udržet zvyšování globální teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.
Merkelová na konferenci mimo jiné zdůraznila význam snížení výroby elektřiny v uhelných elektrárnách. Omezení spotřeby uhlí, zejména hnědého, podle ní musí významně přispět ke splnění stanovených klimatických cílů. O tom, jak těchto cílů dosáhnout, bude ale nutné v příštích dnech ještě konkrétně diskutovat.
Macron v Bonnu naléhal na co nejrychlejší přechod k takzvaným čistým energiím. Vyzval také evropské státy, aby pomohly vyrovnat negativní dopad odstoupení USA od pařížské dohody o klimatu. Mimo jiné řekl, že Paříž přispěje ke kompenzaci výpadku amerického financování vědeckého výzkumu klimatu, a slíbil, že Francie do roku 2021 vyřadí z provozu všechny uhelné elektrárny.
Guterres předtím vyzval vlády, aby emise zpoplatnily a povzbudily obchodování s emisemi, což jsou podle něj způsoby, jak emise omezit. Dobrým znamením je podle něj růst trhů s emisemi CO2 v Evropě a Severní Americe a očekávané oznámení Číny, že vytvoří jeden z největších systémů obchodování s emisemi na světě.*