Požadavek na neziskové zásobování obyvatel pitnou vodou obsahuje petice, kterou se bude zabývat Senát. Fyzicky ji podepsalo zhruba 16,8 tisíce lidí, a horní komora ji tak bude muset projednat na své schůzi. Petice je určena také poslancům, kteří mají v září pokračovat v projednávání tří poslaneckých návrhů na ústavní ochranu vody spolu s chystanou vládní předlohou.
Ústavní zakotvení práva na přístup k pitné vodě je i jedním z deseti požadavků petice, kterou od předloňského jara organizoval Nadační fond Pravda o vodě. Stejný požadavek obsahuje i návrh poslanců hnutí STAN a v jisté míře s ním podle ministra zemědělství Miroslava Tomana počítá i chystaná vládní předloha ústavního zákona.
Signatáři petice žádají také uzákonění zásady, že zásobování vodou a čištění odpadních vod jsou prováděné ve veřejném zájmu. Kvůli tomu by vodárenské firmy měly být transformovány do podoby veřejně prospěšných, tedy neziskových společností. Vlastnictví, správa a kontrola vody, infrastruktury a hospodaření s vodou musí být v rukou veřejné správy, tedy státu nebo obcí, žádají petenti. Komunisté ve své ústavní novele požadují vlastnictví vody pouze státem, lidovci ve své předloze chtějí zdůraznit potřebu šetrného využívání vodních zdrojů.*