29.11.2012 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senát projedná petici

Peticí proti rozšíření prvních, tedy bezzásahových zón v Národním parku Šumava, se bude zabývat Senát. Petici s podpisy téměř jedenácti tisíc lidí bude projednávat na veřejném slyšení a také na své schůzi. Předseda Senátu Milan Štěch dnes při převzetí petice její záměr proti rozšíření zón na 35 procent plochy parku, s čímž počítá ministerský návrh zákona, podpořil.

Štěch uvedl, že je zastáncem toho, aby se zóna ochrany přírody v Národním parku Šumava nerozšiřovala, protože tam žijí lidé a musí se tam taky uživit. Bližší je mu proto návrh zákona o šumavském národním parku, který připravili starostové z Plzeňského kraje. I když chápe, že ekologové k tomu třeba mají nějaké odborné důvody.
Za plzeňský návrh, podle něhož by první zóny měly zabírat jen pětinu plochy parku, se postavil také spoluorganizátor petice Petr Martan. Návrh ministerstva životního prostředí, který je zatím v připomínkovém řízení, by podle něj naopak znamenal, že dalším 9000 hektarům šumavských lesů by hrozilo uschnutí.
Martan také zdůraznil, že 90 procent signatářů petice nebydlí na Šumavě. Uvedl to jako důkaz toho, že petice není jen regionální záležitostí. Petice byla již dříve předána Poslanecké sněmovně, kde k ní také bude veřejné slyšení. Za požadavky petice se postavil místopředseda dolní komory a bývalý šéf Lesů ČR Jiří Oliva. řekl, že plně sdílí obavu petičníků, že začlenění 35 procent území parku do prvních zón bude znamenat další usychání lesů, ve kterých tak nebude možné provádět účinná ochranná opatření zabraňující výskytu a šíření kůrovcové kalamity a následnému ničení porostů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down