Senátní výbor doporučil přijmout novelu vinařského zákona

Senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu doporučil přijmout novelu vinařského zákona, která má pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Z návrhů Ministerstva zemědělství na úpravu normy podpořil pouze doprodej sudového vína do konce roku 2017. Uvedl to po jednání předseda výboru Jan Hajda. O osudu novely by měl jednat Senát v polovině prosince.

Ministru zemědělství Marianu Jurečkovi se znění, které schválila sněmovna, nelíbí. Ministerstvo bojovalo například o to, aby nemuseli vinaři povinně značit trikolórou české a moravské lahvové víno.

Výbor jednoznačně podpořil novelu zákona o vinohradnictví, v plné účinnosti zákon začne platit pro sudová vína po přechodném období od prvního ledna 2018. To má velkou logiku, neboť vinaři budou v září sklízet hrozny, budou chystat mladé víno a toto víno bude v prodeji nejdříve k měsíci lednu, řekl Hajda.

Novela počítá mimo jiné s tím, že sudové víno by nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Pokud se vinotéka bude chtít stát sama příjemcem sudového vína ze zahraničí, tak si musí vybudovat vinařský závod, poukázal místopředseda Vinařské asociace ČR Petr Marek.

Novelou se zakazuje se také prodej vína z automatů.

Provozovatelé, například vinoték, se budou moci rozhodnout, zda budou nadále prodávat víno jako sudové (v zásadě ze stejných obalů jako nyní, pak ale musí podle novely zákona naplnit definici "výrobce" nebo "příjemce nebaleného vína "). Jak upozornil Vojtěch Bílý z Ministerstva zemědělství, v opačném případě – pokud nebudou mít ambici prodávat víno jako sudové – budou muset víno prodávat v obalech určených pro spotřebitele, tedy v jednorázovém, znovu naplnitelném obale s jednorázovým uzávěrem – například v lahvi nebo bag-in-boxu.

Dovozci budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno.

Přijetí novely bez zpřísňujících poslaneckých změn podporuje například Svaz vinařů ČR a Vinařská unie ČR. Podle Sdružení obchodníků s vínem a vinoték jsou nová pravidla nerealizovatelná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den,

    omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem se určité má. Jsou na to hlavně kontrolní mechanismy!!!!! Víme, které firmy podváděly se sudovým vínem a než by byli postiženi oni, zakážete tom všem. Novela vinařského zákona mohla počítat s určitým omezením dováženého sudového vína nebo změnit a určit podmínky dovozu.
    Za vším stojí loby velkých firem.
    Tato novela vinařského zákona je však na míru připravena pro velké vinařské podniky, které chtějí, aby se víno vrátilo zpět do lahví a do supermarketu / víme pro které. Však taky i někteří právníci, kteří se podíleli na přípravě této novely zastupují velké vinařské závody.

    Zákaz prodej sudového vína by postihl desítky tisíc malých a středních živnostníků, které to živí. Živí to je a celé jejich rodiny. Postihl by velice výrobce, kteří sami vyrábějí víno!!!!! Malé a střední podnikatele, kteří zde v ČR sami víno vyrábějí!!!
    Výrobce vína nemůže být sám prodejce!!! Potřebuje k tomu odbyt. Potřebuje, aby jeho víno prodávaly vinárny vinotéky, restaurace a vinné sklípky. Tam sudové víno patří. Nepatří však určitě do každé večerky a trafiky.

    Mysleli jste na životní prostředí? Nerezové 50-ti litrové sudy se pouze vypláchnou vodou a znovu použijí! Kdyby bylo víno stáčené jen do Bag in Box, tak by to velice zatížilo naše životní prostředí .Odhadem se prodá asi 60 milionů litrů sudového vína ročně, což by bylo odhadem asi 3 miliony prázdných plastových obalů s pípou ročně. To je pro životní prostředí naprosto nepřípustné.

    Kdo by vrátil velké finanční prostředky živnostníkům, výrobcům a obchodníkům, kteří investovali do výroby, chladicích zařízení a k nákupu velkého množství nerezových sudů /jeden keg stojí 3.000 Kč/.
    Největší komunitou, která bude novelou postižena jsou i spotřebitelé. Všichni představují pro naši vládu také voliče.
    S pozdravem
    za všechny vinaře, obchodníky a spotřebitele D. Astlová

  2. Jsem prodejce stačených vín,nejsem výrobce a jak to tady čtu chcete mě donutit, abych přestala jako prodejce prodávat stačená vína, protože nejsem výrobce. Asi to tedy tak dopadne a budu muset pod nátlakem , příkazů a zákazů a velkých pokut zrušit vinotéku,kterou mám ve svém malém smíšeném obchodě 15 let. Mnohokrát děkuji i za své stále zákazníky.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down