Senátní zemědělský výbor se v souladu s vládou postavil proti unijnímu návrhu na povinné zastropování přímých plateb do zemědělství. Zároveň podpořil vládní snahu o přerozdělování plateb s cílem podpořit malé a střední zemědělce. Navázal tak na své doporučení vyjednat takovou podobu unijního rozpočtu na léta 2021 až 2027, která by výši dotací pro zemědělce zachovala a nesnižovala ji o pět procent.
ČR by měla podle Evropské komise získat mezi roky 2021 až 2027 jako součást společné zemědělské politiky EU 5,8 miliardy eur (necelých 1,5 bilionu Kč). V nynějším období by do roku 2020 podle Ministerstva zemědělství mělo mít české zemědělství možnost získat na dotacích z EU až 8,2 miliardy eur.
Podle Agrární komory by české zemědělství podle škrtů, které navrhla Evropská komise v zemědělské politice a politice soudržnosti, přišlo už příští rok o 4,1 procenta plateb z EU. Výbor naopak souhlasil s navrhovanými typy intervencí v oblasti podpory rozvoje venkova. Větší důraz na podporu inovací, investic, využívání digitálních technologií či na "opatření zaměřených na generační obměnu zemědělské populace a podporu mladých zemědělců".
Senátoři podpořili požadavek vlády na zachování současné výše podpory unie určené na dodávky ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků do škol. Nová společná zemědělská politika by měla být podle výboru jednodušší a administrativně méně náročná. Zamýšlený nový výkonností rámec pro monitorování a hodnocení, některé nové prvky systému podmíněnosti či navrhované vyplácení přímých plateb pouze takzvaným skutečným zemědělcům budou mít podle výboru spíše opačný efekt.*