Senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba nechal prověřit hospodaření v Národním parku Šumava v letech 2007 až 2011. Jde o období, kdy park postihl orkán Kyrill a následná kůrovcová kalamita. Novinářům na dnešní tiskové konferenci řekl, že v pondělí podal podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Senátor zpochybnil také účelovost dotací ministerstva životního prostředí na výzkum vědců, kteří prosazují bezzásahovost proti kůrovci na Šumavě.
Veleba poukazuje například na špatné hospodaření se dřevem v době, kdy šumavský park vedl bývalý ředitel František Krejčí. Tehdy podle Veleby vydalo ministerstvo životního prostředí chybná rozhodnutí, zejména při zpracování kalamitního dříví, což umožnilo přemnožení kůrovce. V těchto letech ministerský úřad řídili Martin Bursík, Ladislav Miko a Jan Dusík.
Zda a jak zasahovat proti kůrovci řešily ale už soudy. Například Městský soud v Praze zamítl v roce 2012 žalobu šumavských obcí právě na někdejšího ministra Bursíka. Obce po soudu chtěly, aby zrušil Bursíkovo rozhodnutí, jímž ministerstvo ponechalo část národního parku bez zásahu proti kůrovci. Soud ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že zájem na ochraně přírody je v národním parku významnější než hospodářské využívání lesa.
"Pan senátor to má totálně popletené. V rozhodnutích, které jsem činil já po orkánu Kyrill, to je vymezení bezzásahových zón a diferencovaný management v NP, to znamená určení, kde a jak se zasahuje, tak správnost rozhodnutí potvrdilo několik rozsudků soudu. Dávat nějaký podnět NKÚ je zcela bezpředmětné," reagoval Bursík. Všechny rozsudky ukázaly, že rozhodnutí MŽP byla v souladu se zákonem, dodal.
Také hospodaření šumavského parku za období 2009 až 2011 už auditem prošlo. Provedla ho firma PricewaterhouseCoopers, prokázal závažná pochybení. Několika vnitřními a vnějšími audity, jako například inventurou dřeva a majetku, prochází park i v současnosti. Zadalo je jeho nové vedení. "Vzhledem ke komplexnosti celého šetření zveřejní MŽP spolu se s správou (národního parku) výsledky jako celek, a to pravděpodobně v průběhu září," řekla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
"Podnět se týká podezření, zda ze strany vedení ministerstva životního prostředí a Správy NP Šumava a CHKO Šumava nedošlo k poškození a ohrožení životního prostředí v národním parku a dále k závažnému porušování povinnosti při správě cizího majetku, jakož i podezření ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl Veleba, je přesvědčen, že byl porušen zákon.
Veleba chce postupně nechat prověřit i další roky až do současnosti. Senátor dodal, že škody na ekosystému se podle znaleckých posudků odhadují nejméně na 50 miliard korun. Kvůli situaci bude příští středu jednat i se současným ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Dostat se má i na nejbližší schůzi senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu.
Veleba nechal prověřit i výzkumné dotace pro Přírodovědeckou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Biologické centrum Akademie věd. Vybrané vysoké školy podle něj získaly více než čtyři miliardy korun na granty. Je prý zvláštní, že směřovaly několika vědcům, kteří veřejně zastávají bezzásahovost proti kůrovci v šumavském parku.
Kvůli poškození pověsti ale na Velebu podali už tři vědci žalobu. Chtějí, aby se jim omluvil, a vyvrátit tvrzení, že granty týkající se šumavského výzkumu jsou nestandardně vysoké. Veleba se omluvit nehodlá. V pozadí je dlouhodobý spor o rozšíření divočiny a rozvoj obcí v NP Šumava.*
V úterý 21.2,2017 se má schvalovat novela zákona ochrany Národního parku umavy.VNárodním
parku Šumava došlo k velkým ekonomickým a nedozírným ekologickým škodám.Senátor Veleba na na ně upozornoval bezúspěšně a opakovaně požadoval aby se netutěšenou situací zabýval..
NKÚ.Ovšem k tomu byla politická nechuť.
Aby se z pod koberce vymetla špína, měl by se nyní neodkladně a důkladně neutěšenou situací vNP Šumava zabývat Nejvyšší kontrolní úřad .A to ještě před schvalováním novely zákona oNP Šumava .Jedině to umožní odpovědnou přípravu a schválení účinného zákona o NP Šumava, který může pomoci při odstraňování hrubých nedostatků v uvedené oblasti Šumavy .