Každé jaro ulice španělské Sevilly příjemně provoní pomerančové květy, v zimě ale více než pět milionů kilogramů hořkého ovoce spadaného z 48 000 sevillských pomerančovníků představuje nebezpečí pro chodce a je noční můrou městských úklidových služeb, napsal deník The Guardian. Díky novému projektu však nechtěné pomeranče od nynějška budou moci posloužit k výrobě elektrické energie.
Metropole jihošpanělské Andalusie zahájila pilotní program, kdy chce vyrábět elektřinu z metanu, který vzniká při kvašení ovoce. Městská vodohospodářská společnost Emasesa se chystá v první fázi využít 35 tun ovoce k výrobě čisté energie v jedné ze sevillských čističek vod. Pomeranče poputují do již existujícího zařízení, pomocí něhož se vyrábí elektřina z organického materiálu.
"Doufáme, že brzy budeme schopni recyklovat všechny pomeranče ve městě," sdělil Benigno López, který řídí městské oddělení pro životní prostředí. Aby Sevilla tohoto cíle dosáhla, bude podle jeho odhadů muset investovat 250 000 eur (téměř 6,5 milionu korun). "Pomeranče jsou pro město problém a z odpadu nyní dostáváme přidanou hodnotu," vysvětlil López.
Pomeranče sice vypadají na stromech v Seville krásně, ale Španělé je nejedí. Na zemi často končí pod koly aut, která je rozmačkávají na kaši. Ulice jsou pak ulepené a plné much. Vedení města zaměstnává asi 200 lidí, kteří popadané ovoce sbírají.*
O tomhle mi říkal můj známý elektrikář z Prahy 7 https://elektro-elefant.cz/praha-07/ Docela jsme se tomu smáli. Zajímalo by mě, jak to bude fungovat v reálné praxi. Jako koncept si vyrobíte elektřinu i z brambory, to ví každé malé dítě, které dělalo na základní škole pokusy o fyzice. Na druhou stranu výroba elektřiny z metanu je ověřený koncept, u kterého se ale neví jeho výnosnost. Pokud by se jim to povedlo a bylo to rentabilní, tak proč ne. 🙂